Λέικερς – Νάγκετς 111-113: Σκούπα και παρθενική πρόκριση στους τελικούς του NBA για την παρέα του Γιόκιτς

Οι Νάγκετς επικράτησαν των Λέικερς με 113-111 στο Λος Άντζελες, έκαναν το 4-0 στους τελικούς της Δύσης και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους τελικούς του NBA.

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να πραγματοποιεί ακόμα μία συναρπαστική εμφάνιση και τον Άαρον Γκόρντον να παίζει εξαιρετική άμυνα στον Λεμπρόν Τζέιμς στην τελευταία φάση του αγώνα, οι Νάγκετς νίκησαν και πάλι τους Λέικερς και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στους τελικούς του NBA, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Μαϊάμι-Βοστώνη (3-0).

Ο Γιόκιτς ήταν ασταμάτητος, κάνοντας το 8ο triple-double του τη φετινή postseason σπάζοντας το σχετικό ρεκόρ που κατείχε ο Γουίλτ Τσάμπερλειν από το 1967.

Ο Σέρβος ψηλός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ και αναδείχθηκε MVP των τελικών της Δύσης παίρνοντας το βραβείο «Μάτζικ Τζόνσον». Στη σειρά με τους Λέικερς ο Σέρβος σέντερ είχε 27.8 πόντους, 14.5 ριμπάουντ, 11.8 ριμπάουντ, 1.3 κλεψίματα και 1.3 ριμπάουντ μέσο όρο σε 41.8 λεπτά συμμετοχής!

Από εκεί και πέρα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 25 πόντους, ο Άαρον Γκόρντον είχε 22 πόντους και ο Μάικλ Πόρτερ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους «σβόλους».

Για τους Λέικερς ο Λεμπρόν Τζέιμς τα έδωσε όλα, αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά και σημείωσε 40 πόντους αλλά δέχθηκε τάπα από τον Άαρον Γκόρντον στην τελευταία επίθεση. Ο «Βασιλιάς» ισοφάρισε τα ρεκόρ του για περισσότερους πόντους σε μια περίοδο (21) αλλά και σε ένα ημίχρονο (31) ενώ έγινε ο γηραιότερος παίκτης (38), που σημειώνει 40 πόντους σε έναν αγώνα των playoffs.

Ο Τζέιμς δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του καθώς ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στους 21 πόντους (6/15 σουτ) ενώ 14 πόντους είχε ο Όστιν Ριβς και 13 πόντους ο Ντένις Σρούντερ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-28, 73-58, 89-94, 111-113.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 21 (6/15 σουτ, 15 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 10 (3/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 40 (4/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σρούντερ 13 (5/13 σουτ, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ριβς 17 (1), Τόμπσον 4, Ράσελ 4, Γουόκερ 2.

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 22 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτερ 15 (5/16 σουτ, 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόκιτς 30 (3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Μάρι 25 (5 ασίστ), Κάλντουελ-Πόουπ 13 (3/7 τρίποντα), Γκριν 2, Μπράουν 6.