Σάββατο, 27 Απρ.
24oC Αθήνα

Λειψία – Μπάγερν Μονάχου 2-2: «Έσωσαν» τον βαθμό οι Βαυαροί

Η Λειψία προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο οι Βαυαροί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και εν τέλη να πάρουν ένα πόντο από την αναμέτρηση.

Η Λειψία κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και κατάφερε μέσα σε επτά λεπτά να σκοράρει δυο γκολ.  Στο 20΄ Οπεντά έκανε το 1-0, με τον Λουκέμπα στο 26΄ να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του.

Παρόλα αυτά η Μπάγερν στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, με τους παίκτες του Τόμας Τούχελ να πετυχαίνουν δυο γκολ και να αποφεύγουν την ήττα.

Ο Χάρι Κέιν στο 57ο λεπτό σκόραρε για το 2-1, ενώ στο 70΄ ο Σανέ έκανε το 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μετά από αυτή την εξέλιξη η Μπάγερν παρέμεινε στην 3η θέση της Bundesliga με 14 βαθμούς σε 6 αγώνες, δυο πόντους λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν.