Κυριακή, 28 Απρ.

Λιντς – Λίβερπουλ 1-6: «Εξάρα» με επιβλητική εμφάνιση για τους «κόκκινους» στην Premier League

Η Λίβερπουλ “διέλυσε” με το επιβλητικό 6-1 την Λιντς στην έδρα της και έδειξε ότι μπορεί να “παλέψει” μέχρι τέλους για την έξοδο στην Ευρώπη μέσω της Premier League.

Με την τριάδα των Γκάκπο, Σαλάχ και Ζότα να πετάει “φωτιές”, η Λίβερπουλ είχε εύκολο έργο στην έδρα της Λιντς, αφού βρήκε τα δύο πρώτα γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο και συνέχισε με… τέρμα το γκάζι και στο δεύτερο μέρος. Γκάκπο και Σαλάχ έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα τους και συνεργάστηκαν για ένα ακόμη στο δεύτερο μέρος, με τον Ζότα να σκοράρει επίσης δις και να “σφραγίζει” τη νίκη της ομάδας τους. Το “κερασάκι” έβαλε στις καθυστερήσεις ο Νούνιες.

Οι “κόκκινοι” βρέθηκαν έτσι στο -6 από την 5η της βαθμολογίας Τότεναμ, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ απομένουν 8 αγώνες για την ολοκλήρωση της σεζόν στην Premier League.