Παρασκευή, 3 Μαΐ
24oC Αθήνα

Λίβερπουλ – Άρσεναλ 2-2: Δώρο των κόκκινων στη Μάντσεστερ Σίτι

Η Άρσεναλ προηγήθηκε νωρίς με 2-0 και έδειχνε ικανή για ένα μεγάλο διπλό τίτλου στην έδρα της Λίβερπουλ, ωστόσο οι κόκκινοι είχαν διαφορετική άποψη και κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία (2-2), κάνοντας δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι.

Αυτή την φορά το… τρένο των «κανονιέρηδων» είχε απώλειες στο πέρασμά του, καθώς ναι μεν ξέφυγαν με 6 βαθμούς από την δεύτερη Σίτι, όμως οι «Πολίτες» έχουν ματς λιγότερο κι έχουν την ευκαιρία με νίκη να βρεθούν στο -3, ενώ απομένουν οκτώ αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Όπως και να έχει, όμως, η κατάσταση η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, παρά τη σημερινή της απώλεια στο ντέρμπι με τους «κόκκινους».

Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ στο 8΄ κι από δική του ασίστ, ο συμπατριώτης του, Ζόρζε Ζεζούς, είκοσι λεπτά μετά «έγραψε» το 2-0 με το τρίτο του γκολ μέσα σε δύο αγωνιστικές (είχε βάλει άλλα δύο με τη Λιντς).

Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει νωρίτερα στο δεύτερο μέρος, καθώς ο Σαλάχ μείωσε αρχικά στο 42΄ και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε την ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Αιγύπτιος, όμως, αστόχησε από την «ασβεστένια βούλα». Τη λύση έδωσε τελικά, μία από τις αλλαγές του Κλοπ, ο Φιρμίνο, στο 87΄. Οι «κόκκινοι» έμειναν για 5ο σερί ματς (σε όλες τις διοργανώσεις) χωρίς νίκη, αλλά εξακολουθούν να ελπίζουν στην έξοδό τους στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (78′ Φιρμίνο), Χέντερσον, Τζόουνς (60′ Τιάγκο), Ζότα (60′ Νούνιες), Σαλάχ, Χάκπο
ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (89′ Τίερνι), Παρτέι, Τζάκα, Έντεγκααρντ (80′ Κίβιορ), Σακά, Μαρτινέλι, Ζεσούς (80′ Τροσάρ)

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0 (36′ ΜακΤόμινεϊ, 71′ Μαρσιάλ)
Άστον Βίλα – Νότιγχαμ 2-0 (48′ Τραορέ, 90+5′ Γουότκινς)
Μπρέντφορντ – Νιούκαστλ 1-2 (45+1′ πεν. Τόνι / 53′ Ζοέλιντον, 61′ Ίσακ)
Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 0-1 (23′ αυτ. Χάρισον Ριντ)
Γουλβς – Τσέλσι 1-0 (31′ Νούνες)
Τότεναμ – Μπράιτον 2-1 (10′ Σον, 79′ Κέιν / 34′ Ντανκ)
Λέστερ – Μπόρνμουθ 0-1 (40′ Μπίλινγκ)
Σαουθάμπτον- Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (72’Μαρά / 45′ 68′ Χάλαντ, 58′ Γκρίλις, 75′ πεν. Άλβαρες)
Λιντς – Κρίσταλ Πάλας 1-5 (21′ Μπάμφορντ / 45+1′ Γκουέχι, 53′ 77′ Αγιού, 55′ Έζε, 69′ Εντουάρ)
Λίβερπουλ – Άρσεναλ 2-2 (42′ Σαλάχ, 87′ Φιρμίνο / 8′ Μαρτινέλι, 28′ Ζεσούς)