Παρασκευή, 3 Μαΐ

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 5-1: Επιβλητική νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας

Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Λίβερπουλ του Κώστα Τσιμίκα “διέλυσε” με 5-1 τη Γουέστ Χαμ και πήρε την πρόκριση για τη φάση των ημιτελικών στο Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ από το 28ο λεπτό με τον Σαμπολζάι, αλλά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της μετά την ανάπαυλα κόντρα στη Γουέστ Χαμ, με δύο γκολ του Τζόουνς και από ένα τον Χάκπο και Σαλάχ, ενώ βασικός ξεκίνησε για ένα ακόμη παιχνίδι των “κόκκινων” ο Κώστας Τσιμίκας.

Οι “κόκκινοι” πήραν έτσι το τέταρτο και τελευταίο “εισιτήριο” για τα ημιτελικά στο Λιγκ Καπ Αγγλίας, όπου βρίσκονται ήδη οι Τσέλσι, η Μίντλεσμπρο και η Φούλαμ.