Μάιντζ – Μπάγερν Μονάχου 0-4: Άνετη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας με Κανσέλο

Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε άνετα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, επικρατώντας εκτός έδρας της Μάιντζ με 4-0.

Ύστερα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, διέλυσε με 4-0 τη Μάιντζ και έκλεισε θέση στα προημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου ήδη βρίσκονται Στουτγκάρδη, Ουνιόν Βερολίνου και Λειψία.

Ο Ζοάο Κανσέλο έκανε το ντεμπούτο του με την Μπάγερν Μονάχου και χρειάστηκαν μόλις 17 λεπτά στον Πορτογάλο για να βγάλει την πρώτη του ασίστ για τον Τσούπο-Μοτίνγκ, ενώ δύο ακόμα τέρματα από Μουσιάλα (30’) και Λιρόι Σανέ (44’) διαμόρφωσαν το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Ντέβις στο 84′, με την Μάιντς να τελειώνει το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χεκ (86’).