Δευτέρα, 6 Μαΐ
24oC Αθήνα

Μακάμπι – Παναθηναϊκός: “Εξάστερο” δεύτερο ημίχρονο και πλεονέκτημα έδρας!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (45-32) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πάτησε… τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και ισοπέδωσε τη Μακάμπι. Με επιμέρους σκορ δεύτερου μέρους 19-49, οι “πράσινοι” έκαναν πλάκα στο Ισραήλ, διαλύτοντας την “ομάδα του λαού” με 81-61.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε στροφές στην άμυνα κι αν δεν χαλάρωνε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, θα μπορούσε να φύγει νικήτρια από το Τελ Αβίβ με διαφορά άνω των 30 πόντων! Μ’ αυτό το σπουδαίο διπλό, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτέλεσματα.

Το ελληνικό μπάσκετ είναι στα καλύτερα του! Μετά το 2009, τόσο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ! Το 2009 οι δύο ομάδες είχαν πάει στο Φάιναλ φορ του Βερολίνου, λέτε να πάμε και στο Φάιναλ Φορ της Πόλης; Γιατί όχι;

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζέιμς και Σίνγκλεντον. Ο πρώτος μέτρησε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του), ενώ ο δεύτερος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 τάπες! Καταλυτική ήταν και η παρουσία του Νίκου Παππά, ο οποίος έπαιξε σκυλίσια άμυνα στο δεύτερο μέρος, μετρώντας 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους γηπεδούχους προσπάθησαν χωρίς να τα καταφέρουν οι Ραντ και Αλεξάντερ με 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στην παγίδα της Μακάμπι και παρασύρθηκε στον γρήγορο ρυθμό της. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε άμυνα με τα μάτια στο πρώτο μέρος, είχε 1/15 τρίποντα στην επίθεση, την ώρα που η Μακάμπι τα έβαζε από παντού.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 26-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (42-32) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να μην αναγνωρίζεται. Εξαιρέσεις στο πρώτο μέρος αποτέλεσαν για το “τριφύλλι” οι Παππάς και Μπουρούσης, με τον πρώτο να δίνει -προσωρινά- ρυθμό στην επίθεση μέσα από τις αμυντικές του προσπάθειες και τον δεύτερο να συνεργάζεται άψογα με τον Τζέιμς και να δίνει ελπίδα ανατροπής στην ομάδα του.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Στην τρίτη περίοδο ο Εξάστερος μπήκε αποφασισμένος να παίξει άμυνα και οι διαθέσεις του φάνηκαν με το… καλημέρα. Την ίδια στιγμή το κοντό σχήμα με τα τρία γκαρντ που παρέταξε στο παρκέ ο Πασκουάλ (Τζέιμς, Καλάθης, Παππάς) ήταν ασταμάτητο στην επίθεση και όταν μπήκε και ο Σίνγκλετον στην εξίσωση οι “πράσινοι” έτρεξαν σερί 13-0 από το εις βάρος τους 48-38 και στο 27΄ προηγήθηκαν με 51-48!

Οι “πράσινοι” βρήκαν το χέρι τους και πίσω από τα 6,75 κι εξαφανίστηκαν στον ορίζοντα. Ευστόχησαν στα 7 από τα τρίποντα που δοκίμασαν στην τρίτη περίοδο και ξέφυγαν με 63-54 στο 30′, έχοντας πετύχει 31 πόντους (!) στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκ’ός έτρεξε νέο σερί 9-0 με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, έγραψε το +18 (72-54 στο 34΄) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος μέχρι το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-32, 54-63, 61-81.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 17 (4), Σίμπσον 5, Σμιθ, Λέβι 5 (1), Μέκελ 3 (1), Πνίνι 10 (2), Σεγκέβ, Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ 14 (4), Άιβερσον 7.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ) : Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (3), Παππάς 6 (2), Φελντέιν 5, Γκιστ 5, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 7 (1), Μπουρούσης 6, Καλάθης 12.