13oC Αθήνα

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός: “Κατέρρευσε” στο Ισραήλ! Έχασε “χρυσή” ευκαιρία το Τριφύλλι (videos)

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά χάνοντας 18 αμυντικά ριμπάουντ στη συνέχεια του αγώνα, “κατέρρευσε” στο τέλος και ηττήθηκε με 88-79. “Έπεσε” στο 9-6 το ρεκόρ του Τριφυλλιού έναντι 11-4 των Ισραηλινών.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 88-79 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη 15η αγωνιστική της Euroleague, χάνοντας μία “χρυσή” ευκαιρία για διπλό, καθώς βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 18 πόντους διαφορά στην αρχή του αγώνα.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι “πράσινοι” είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, αλλά τα λάθη και τα 11 λιγότερα ριμπάουντ, έφεραν μια αναπάντεχη ήττα, με βάσει τον τρόπο που άρχισε το παιχνίδι.

Εξαιρετικοί για την ομάδα του Πιτίνο, οι Τόμας και Παπαπέτρου με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, στην κακή βραδιά του Καλάθη (8 πόντοι, 4 ασίστ, 2 λάθη). Φοβεροί για την ομάδα του Σφαιρόπουλου οι Γουίλμπεκιν, Ντόρσεϊ και Χάντερ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το… τέλειο ξεκίνημα στο ματς, καθώς ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και εντυπωσιακός στην επίθεση, όπου με 14/21 σουτ… πάτησε τη Μακάμπι για το 29-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και “εκτόξευσαν” τη διαφορά και στο +18, αλλά η είσοδος του Τάιλερ Ντόρσεϊ, έδωσαν την πρώτη ώθηση στου Ισραηλινούς, καθώς με 10 πόντους του Έλληνα γκαρντ, “μάζεψαν” αμέσως το σκορ. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου άρχισε να βρίσκει ελεύθερα σουτ από δεύτερες επιθέσεις και οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την ελάχιστη διαφορά των 3 πόντων (43-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον σταθερό Τόμας, αλλά και από τον Παπαπέτρου που έφθασε τα 4/4 τρίποντα, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ ήταν “ανοιχτή πληγή”. Η Μακάμπι έφθασε να έχει περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ και έμεινε “ζωντανή” στο ματς με το σκορ στο 30′ να είναι 69-65 υπέρ της ομάδας του Πιτίνο.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλά και την τελευταία περίοδο αύξησαν τη διαφορά στο +8, αλλά δέχθηκαν στη συνέχεια απανωτά τρίποντα από Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν, μένοντας για πρώτη φορά πίσω στο σκορ πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη (79-77). Παράλληλα, ο Καλάθης αποσύρθηκε στον πάγκο με 4 φάουλ και ο Παναθηναϊκός “κατέρρευσε” στην τελική ευθεία του αγώνα “σπάζοντας” τα καλάθια για το τελικό 88-79 στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός έχασε έτσι την ευκαιρία να μπει ακόμη και στην πρώτη 4άδα της κατάταξης και “έριξε” το ρεκόρ του στο 9-6, την ώρα που η Μακάμπι Τελ Αβίβ “προελαύνει” με ρεκόρ 11-4.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.

Τα στατιστικά των παικτών

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μπράιαντ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 23 (2/3 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Έισι 8 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 τάπες), Καλοϊάρο 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 15 (5/9 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 7 (4 ριμπάοθντ), Ντόρσεϊ 16 (3/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Κοέν 5 (1), Ζούσμαν 2.

Παναθηναϊκός: Τόμας 24 (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Ράις 5 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 7 (9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Φρεντέτ 7 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ).