Τρίτη, 30 Απρ.

Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 4-1: «Πάρτι» τίτλου από τους «Πολίτες» στην Premier League

Η Μάντσεστερ Σίτι μετέτρεψε σε… πάρτι το ντέρμπι τίτλου με την Άρσεναλ και με επιβλητική νίκη με σκορ 4-0, βρέθηκε μία… ανάσα από τον τίτλο στην Premier League.

Δείχνοντας “μέταλλο” πρωταθλήτριας, η Μάντσεστερ Σίτι “κατάπιε” την Άρσεναλ, με τον Ντε Μπούινε να βγαίνει μπροστά και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, δίνοντας και την ασίστ για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του με τον Στόουνς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ίδιος σκόραρε ξανά και στο 54′ από τη δεύτερη ασίστ του Χάαλαντ στο ματς, με τον Νορβηγό να βρίσκει επίσης δίχτυα στις καθυστερήσεις και αφού είχε μειώσει ενδιάμεσα η Άρσεναλ με τον Χόλντινγκ. Οι “Πολίτες” έφθασαν έτσι τους “κανονιέρηδες” στο -2 στη βαθμολογία της Premier League, αλλά έχουν και δύο παιχνίδια λιγότερα, με αποτέλεσμα να γίνουν το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο στην Αγγλία.