Τετάρτη, 1 Μαΐ

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 2-0: Ασταμάτητη προς την κατάκτηση της Premier League

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα εντός έδρας της Μπρέντφορντ με 2-0 για την 24η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην κορυφή με 60 βαθμούς, ούσα στο +12 από τη δεύτερη Λίβερπουλ!

Ο Μαχρέζ έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό με πέναλτι, με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 69’ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για την ομάδα το Γκουαρντιόλα που μοιάζει να μην έχει αντίπαλο στο πρωτάθλημα.

Από την πλευρά της, η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα μετά το 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο Πούκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στα 38 δευτερόλεπτα! Ωστόσο η Νόριτς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της, με τον Ζαχά στο 60’ να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Τέλος η Σαουθάμπτον έκανε την έκπληξη, επικρατώντας εκτός έδρας της Τότεναμ με 3-2.

Η Τότεναμ προηγήθηκε δύο φορές στην έδρα της επί της Σαουθάμπτον, ωστόσο, οι «Άγιοι» όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά να φύγουν με το τεράστιο «διπλό» από το Λονδίνο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέργκουιν σκόραρε για τους γηπεδούχους, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ και το γκολ δε μέτρησε.