14oC Αθήνα

Μαρία Σάκκαρη – Τζέσικα Πεγκούλα 0-2: Ηττήθηκε στον τελικό η Ελληνίδα

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον τελικό της Γουαδαλαχάρας κόντρα στην Τζέσικα Πεγκούλα και γνώρισε την ήττα με 2-0 (6-2, 6-3) σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε σε μόλις 1 ώρα και 10 λεπτά.

Έχοντας δώσει και το υπόλοιπο του ημιτελικού με την Μαρί Μπούζκοβα λίγο νωρίτερα και μετά από ταλαιπωρία ωρών μία ημέρα πριν λόγω των διακοπών για τη βροχή στην πόλη του Μεξικό, η Μαρία Σάκκαρη έδειξε να μην έχει δυνάμεις στον τελικό κόντρα στην Πεγκούλα.

Η Αμερικανίδα τενίστρια “κυριάρχησε” έτσι στο ματς και στα δύο σετ και κατέκτησε εύκολα τον τίτλο, φθάνοντας σε ρεκόρ καριέρας με τη Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη. Απόλυτα επιτυχημένη ήταν όμως η πορεία και της Σάκκαρη στο τουρνουά, καθώς κατάφερε να κερδίσει το “εισιτήριο” για τα WTA Finals.