“Μαύρα” γενέθλια για Αταλάντα με… τεσσάρα από Νάπολι! (video)

Ανήμερα της συμπλήρωσης 113 ετών από την ίδρυση της, η Αταλάντα γνώρισε “βαριά” ήττα με 4-1 στην έδρα της Νάπολι.

Η Αταλάντα εντυπωσιάζει τα τελευταία χρόνια με το επιθετικό της ποδόσφαιρο. Η Νάπολι όμως ήταν… φωτιά μέσα στο “Σαν Πάολο” και νίκησε την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι με 4-1, σε ματς για την 4η ημέρα της Serie A.

Η Νάπολι ήταν εκπληκτική -λίγες μέρες μετά την απόφαση για ήττα στα χαρτιά από την Γιουβέντους και την αφαίρεση του ενός βαθμού- “καθάρισε” το ματς από το πρώτο ημίχρονο βάζοντας και τα τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά (!), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρβινγκ Λοθάνο (σκόραρε στο 23′ και στο 27). Τα άλλα δυο τέρματα τα πέτυχαν οι Πολιτάνο (30′) και Οσιμέν (43′).

Αν και δεν είχε τον Ινσίνιε στη σύνθεση της, η Νάπολι υποχρέωσε την Αταλάντα στην πρώτη φετινή απώλεια, ανήμερα των 113γενεθλίων της. Βασικός σε ένα ακόμη ματς με τους γηπεδούχους ήταν ο Κώστας Μανωλάς.