Τρίτη, 7 Μαΐ

Με την ψυχή στο… στόμα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς επικράτησε με 2-1 της Νόριτς, εκτός έδρας, φτάνοντας στη “λύτρωση” δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης.

Χάρη σε γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ στο 118΄, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε στο “Κάροου Ρόουντ” με 2-1 της Νόριτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας. Οι “μπέμπηδες” “ζορίστηκαν” πάρα πολύ απέναντι στην ουραγό της Premier League, φτάνοντας μία… ανάσα από το να πάει το ματς στην ψυχοθφόρα διαδικασία των πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι παρ’ ότι προηγήθηκαν στο 51΄ με τον Ιγκάλο, είδαν τον Κάντγουελ στο 75΄να ισοφαρίζει και τα “καναρίνια” στη συνέχεια να αμύνονται μέχρις εσχάτων, ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Κλόζε στο 89΄.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του έξτρα ημιώρου, ο Μαγκουάιρ με κοντινή προβολή σε γύρισμα του Μαρσιάλ πέτυχε το “χρυσό” γκολ για τη Γιουνάιτεντ και την έστειλε στην τετράδα.