Πέμπτη, 2 Μαΐ

Μονακό – Ολυμπιακός 85-77: Ο Μάικ Τζέιμς υποχρέωσε τους Πειραιώτες στην πέμπτη ήττα τους στην Euroleague

Η Μονακό επικράτησε του Ολυμπιακού με 85-77 στο Πριγκιπάτο για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 7-4 στην κατάταξη, την ώρα που οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 6-5.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους στη δύσκολη έδρα της Μονακό. Έφτασε πολύ κοντά σ’ ένα σπουδαίο διπλό στην Euroleague, ωστόσο ο Μάικ Τζέιμς είχε διαφορετική άποψη.

Ο Αμερικανός γκαρντ βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά, όταν η μπάλα “έκαιγε” και εκτέλεσε τους Πειραιώτες, χαρίζοντας την έβδομη νίκη στη Μονακό και υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην έκτη φετινή ήττα του στη διοργάνωση.

Ο Τζέιμς έκλεισε το παιχνίδι με 24 πόντους (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές) και με έξι ασίστ για ένα λάθος. Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Κάνααν (20π.) και Πίτερς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια χρεώθηκε με φάουλ και πέρασε σχεδόν απαρατήρητος στο δεύτερο μέρος.

Όσον αφορά τον Αμερικανό φόργουορντ, ακολούθησε αντίθετη διαδρομή, καθώς ήταν κακός στο πρώτο μέρος, αλλά από τους κορυφαίους των Πειραιωτών στο δεύτερο.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Μάικ Τζέιμς είχε την μπαγκέτα των Μονεγάσκων, την ώρα που ο Κάνααν κρατούσε μόνος του, τον Ολυμπιακό, σκοράροντας με κάθε τρόπο.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 15-17, αλλά δέχθηκαν ένα σερί 10-0 από τη Μονακό, η οποία ξέφυγε με 25-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν και με 9 πόντους (27-18), πριν ο Κάνααν ξεκινήσει και πάλι το σόου του από την περιφέρεια. Με όπλο την εξαιρετική άμυνα του, ο Ολυμπιακός ψαλίδισε αρχικά τη διαφορά, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο +1 (38-39), έπειτα από καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι πρωταγωνιστές, με τον Πίτερς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Κάνααν και να τραβάει το κουπί στην ερυθρόλευκη επίθεση.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο μέχρι και το 73-73, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Κάπου εκεί βγήκε μπροστά ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους επέτρεψε στη Μονακό να ξεφύγει με 77-73, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα κάρφωμα του Χολ για το 79-73, με το οποίοι οι Μονεγάσκοι κλείδωσαν τη νίκη.

Οι Πειραιώτες πάλεψαν για την ανατροπή μέχρι το τέλος, δίχως αποτέλεσμα, με τη Μονακό, μάλιστα, να καταφέρνει να ανοίξει τη διαφορά στο φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 20/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/30 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 12/18 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη.