Μουντιάλ 2018: Φιλί… ζωής από Κρόος! Η Γερμανία δεν τα παρατά! Η Σουηδία “λύγισε” στη λήξη

– Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις καταλαβαίνει κανείς γιατί η Γερμανία είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια
– Βρέθηκε… φάτσα με τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Μουντιάλ 2018, αλλά στο φινάλε κατάφερε να φύγει με σηκωμένες τις γροθιές
– Τα “παντσερ” κυνήγησαν τη Σουηδία στο σκορ, βρέθηκαν να παίζουν με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά πήραν μια απίστευτη νίκη με 2-1
– Η buzzer beater… γκολάρα του Κρόος έδωσε στη “νασιονάλμανσαφτ” το “τρίποντο”
– Ο Ρόις ισοφάρισε στις αρχές της επανάληψης το γκολ του Τόιβονεν – Μεγάλο ματς έκανε ο Μάρκους Μπεργκ

Μπορεί ο τρόπος να είναι “τρελός”, αλλά στο τέλος κερδίζουν οι… Γερμανοί. Με γκολ του Κρόος στο 90+5′ και παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 82′ (αποβολή Μπόατενγκ) τα “πάντσερ” επικράτησαν 2-1 της Σουηδίας για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Ο Τοϊβόνεν στο 32′ έκανε το 1-0 για τους Σκανδιναβούς κι ο Ρόις στο 48′ είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1. Πλέον η πρόκριση είναι στα χέρια των Παγκόσμιων πρωταθλητών, που την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν την αποκλεισμένη Νότια Κορέα.

Η Σουηδία θα παίξει με το Μεξικό σε ένα παιχνίδι “ζωής και θανάτου” και για τους δύο, καθώς αν κερδίσουν τα “πάντσερ”, ο νικητής της αναμέτρησης θα προκριθεί στους “16”.

Το παιχνίδι…

Η Γερμανία θύμισε… άρμα μάχης και προσπάθησε να “πατήσει” τη Σουηδία και να βάλει το γκολ που θα της έδινε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Η “νασιονάλμάνσαφτ” δημιούργησε φάσεις (Βέρνερ και Ντράξλερ είδαν στο 6′ τα σουτ τους μέσα από τη μικρή περιοχή να πηγαίνουν πάνω στα σώματα), αλλά και πάλι δεν έβαλαν γκολ.

Το ματς πήρε.. φωτιά πολύ γρήγορα, με τη Σουηδία να χάνει τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Η κάθετη βγήκε για τον Μπεργκ, ο Μπόατενγκ τον πίεσε (τράβηξε αλλά και έσπρωξε) και ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού ηττήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Νόιερ και ζήτησε πέναλτι. Ο διαιτητής δεν κοίταξε το VAR.

Η Σουηδία πήρε τα πάνω της ειδικά από τη στιγμή του τραυματισμού του Ρούντι (τα “πάντσερ” χρειάστηκε να παίξουν για κάποια λεπτά με παίκτη λιγότερο, μέχρι να διαπιστωθεί πως δεν μπορούσε να σταματήσει να τρέχει το αίμα από τη μύτη του και να γίνει αλλαγή).

(Η στιγμή του τραυματισμού!)

Η “ισορροπία” της Γερμανίας χάθηκε (βοήθησε και η τρομερή μεσαία γραμμή της Σουηδίας) και λίγο μετά την είσοδο του Γκουντιγκάν ήρθε το 0-1.

Ο Κροος έκανε το λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου, ο Μπεργκ έκλεψε, έδωσε στα δεξιά και στη σέντρα που έγινε ο Τόιβονεν κατέβασε όμορφα την μπάλα και την “τσίμπησε” πάνω από τον Νόιερ για να ανοίξει το σκορ.

Η Γερμανία πέρασε στην επίθεση, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο, αφήνοντας όμως στα μετόπισθεν αρκετά κενά. Το 45λεπτο όμως ολοκληρώθηκε με τον Νόιερ να κάνει εκπληκτική επέμβαση στη δύσκολη κεφαλιά του Μπεργκ.

Με το… καλημέρα στην επανάληψη, η “νασιονάλμάνσαφτ” πήρε βαθιά “ανάσα” φτάνοντας στο 1-1. Ο Βέρνερ έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Γκόμες, έφτασε στον Ρόις που με το γόνατο (!) έφερε το ματς στα ίσα.

Τα “πάντσερ” έδειξαν με την εικόνα τους πως μπορούν να… λιώσουν τον αντίπαλο τους, με τον Ρόις να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 61′. Ο Βέρνερ δέχθηκε πολλές μπαλιές από τα αριστερά, ο Κρόος ανέβασε στροφές και η Γερμανία έβγαλε τον καλό της εαυτό στο γήπεδο.

Οι παίκτες του Λεβ πίεσαν για το νικητήριο γκολ, αλλά στο 82′ ο Μπόατενγκ έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Μπεργκ και -με δεύτερη κίτρινη κάρτα- άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, τα “πάντσερ” δεν το έβαλαν κάτω. Στο 88′ ο Όλσεν έδιωξε με το ένα χέρι την καρφωτή κεφαλιά του Γκόμεζ, ενώ στο 90+2′ ο Μπραντ πέτυχε το δεξί δοκάρι της Σουηδίας.

Η μεγάλη διαφορά της Γερμανίας με τις άλλες ομάδες είναι πως στο φινάλε είναι η πιο επικίνδυνη. Η “νασιονάλμανσαφτ” έβγαλε ψυχή, τα έδωσε όλα και πριν τη λήξη έφτασε στη νίκη. Ο Ντουρμάζ έκανε φάουλ λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή της ομάδας του, ο Κρόος το εκτέλεσε με πάσα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν για το τελικό 2-1.