Σάββατο, 27 Απρ.

Μπακς – Ράπτορς 118-111: Triple-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ιστορική εμφάνιση

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν με 118-111 τους Τορόντο Ράπτορς και ο… άχαστος Γιάννης Αντετοκούνμπο βοήθησε τα «ελάφια» να κάνουν ένα ακόμα βήμα προς το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη κόντρα στους Τορόντο Ράπτορς (118-111), με το τέταρτο triple double στη σεζόν.

Ο «Greek freak» ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής με τρομερά ποσοστά, αφού είχε 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/7 βολές!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγινε έτσι ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που σημειώνει ένα triple double -σημειώνοντας πάνω από 20 πόντους- χωρίς να χάσει ούτε ένα σουτ.

Παράλληλα, έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές παίκτης στην ιστορία της ομάδας με 712 ξεπερνώντας τον Τζούνιορ Μπρίτζμαν, ενώ παράλληλα έγινε μόλις ο 13ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με triple-double χωρίς να χάσει σουτ

Μεγάλο ματς για τους Μιλγουόκι Μπακς (ανέβηκαν στο 51-22) έκανε και ο Μπρουκ Λόπεζ, έχοντας 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ και πετυχαίνοντας 17 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Στο 35-37 έπεσαν οι Ράπτορς. ΦανΦλίτ και Ανουνόμπι πέτυχαν 23 και 22 αντίστοιχα, με τον πρώτο να μετρά και 11 ασίστ. Χαμηλά στο σκοράρισμα έμεινε ο Σιάκαμ που μοίρασε όμως και 7 τελικές πάσες δίπλα στα 12 ριμπάουντ του.