Τετάρτη, 8 Μαΐ

Μπακς – Ράπτορς 96-103: Έχουν πάρει τον «αέρα» του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Οι Ράπτορς μπορούν να υπερηφανεύονται πως είναι ο «κρυπτονίτης» του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν για 5ο σερί ματς από την ομάδα του Τορόντο (103-96).

Την τρίτη τους φετινή ήττα από τους Ράπτορς και 5η σερί γνώρισαν οι Μπακς. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο, τα «Ελάφια» δεν τα κατάφεραν μέσα στο Μιλγουόκι (103-96).

Οι Μπακς είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 27-18, σούταραν με 26/77 εντός πεδιάς, ενώ είχαν και 32/35 βολές.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση με 30 πόντους (17/17 βολές, 5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Κρις Μίντλετον, Γουέσλι Μάθιους, Τζορτζ Χιλ και Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχαν όλοι μαζί 9/36 σουτ, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν από μακριά στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια είχαν 12/35 σουτ τριών πόντων (34.3%) κι ο Μάικ Μπουντενχόλζερ περιμένει πλέον με αγωνία την επιστροφή του Τζρου Χόλιντεϊ για να αποκτήσει η ομάδα του συνέπεια, συνοχή και να πορευθεί με πλήρες ρόστερ καθώς θα απουσιάζει μόνο ο Μπρουκ Λόπεζ.

Οι Ράπτορς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 21-19, έχοντας τον Σιάκαμ σε εκπληκτική βραδιά (triple double με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ). Ο Ανουνόμπι πρόσθεσε άλλους 24 πόντους, ενώ ο ο Βανβλίτ πέτυχε 17 πόντους.