Παρασκευή, 29 Μαρ.

Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός: “Ερυθρόλευκη αυτοκτονία” στη Γερμανία!

Ένα μπλακ-άουτ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα με την Μπάμπεργκ στη Γερμανία ήταν αρκετό για να χάσει ο Ολυμπιακός ένα δικό του παιχνίδι. Παρότι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 10 πόντους (52-62) έξι λεπτά πριν το φινάλε, ηττήθηκε με 67-65. Μοιραίος παίκτης των Πειραιωτών ήταν ο Σπανούλης.

Ο Ολυμπιακός αυτοκτόνησε στη Γερμανία, χάνοντας το παιχνίδι με την Μπάμπεργκ μέσα από τα χέρια του. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 52-62 στο 34′, ωστόσο οι Γερμανοί, με ηγέτη τον παθιασμένο Χάκετ, ο οποίος… σκύλιασε σε άμυνα κι επίθεση, έτρεξαν σερί 15-0, έκαναν το 67-62 στο 39′ και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Ρόμπερτς, έπειτα από κακή πάσα του Σπανούλη, δεν μπόρεσε να χαρίσει το διπλό στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο παίκτης κλειδί της νίκης της Μπάμπεργκ. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σταμάτησε όλους τους παίκτες των Πειραιωτών που προσπάθησαν να τον ποστάρουν, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να κολλήσουν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά και να κάνουν είτε λάθος είτε άστοχα σουτ. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν μπόρεσε να ξεκολλήσει την ομάδα του, η τελευταία επίθεση του αγώνα ήταν “σκοτωμένη” και μοιραία ο Ολυμπιακός υπέστη την τρίτη φετινή ήττα του στη Euroleague. Στο 9-3 υποχώρησε ο Ολυμπιακός, ενώ στο 6-6 ανέβηκε η Μπάμπεργκ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράιτ με 20 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 12 πόντους.

Ο αγώνας

Η Μπάμπεργκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-7 στο 6′, ωστόσο ο Ολυμπιακός, μέσω της καλής του άμυνας, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (15-14) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε βοήθειες αυτή τη φορά από τον Ουίλτζερ, ο οποίος πάρεα με τους Στρέλνιεκς και Μάντζαρη βομβάρδισαν το γερμανικό καλάθι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο +11 (19-30, στο 15′).  Οι Γερμανοί, βασιζόμενοι στους Χίκμαν και Ράιτ απάντησαν με ένα σερί 9-0 (28-32), αλλά ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση και αύξησε τις αποστάσεις (29-40, στο 19′). Το 32-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, έγραψε με το πρώτο εύστοχο σουτ των γηπεδούχων από τα 6.75μ. ο Χίκμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 34′ (52-62). Στη συνέχεια, όμως, ακολούθησε ένα πεντάλεπτο απόλυτης επιθετικής καθίζησης για την ομάδατου Σφαιρόπουλου, η οποία βρέθηκε από το +10 στο -5 (67-62) μέσα σε πέντε λεπτά. Περίπου 29” για τη λήξη ο Γιάνις Στρέλνιεκς μείωσε από τα 6.75μ. σε 65-67 και ανανέωσε τις ελπίδες για νίκη, ενώ ο ίδιος με καλή άμυνα έδωσε στον Ολυμπιακό την τελευταία επίθεση διάρκειας  10.1”. Ο χρόνος ήταν αρκετός, η τελική επιλογή, όμως, δεν ήταν καλή και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία να πάρουν ένα ακόμη διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ 13, Χίκμαν 11 (1), Ράιτ 20 (1), Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο, Ρούμπιτ 15 (1), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον 2.