Πέμπτη, 18 Απρ.

Μπαρτσελόνα – Εσπανιόλ 1-1: «Γκέλα» για την ομάδα του Τσάβι και ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Καταλονίας και έχασε δύο σημαντικούς βαθμούς στη “μάχη” με τη Ρεάλ Μαδρίτης για την κορυφή της “La Liga”.

Παρότι προηγήθηκε στο ματς μόλις στο 7ο λεπτό με γκολ του Μάρκος Αλόνσο, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να “καθαρίσει” στη συνέχεια το ματς και ο Χοσελού ισοφάρισε με πέναλτι για την Εσπανιόλ στο 73ο λεπτό.

Αυτό ήταν μάλιστα και το τελικό σκορ, αφού οι 21 τελικές των “μπλαουγκράνα” στο ματς δεν ήταν αρκετές και για ένα δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Τσάβι παρέμεινε έτσι στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά πλέον έχει “συγκάτοικο” τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τις δύο ομάδες να έχουν από 38 βαθμούς.