Τετάρτη, 1 Μαΐ

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Σίτι 3-3: Φιλική ματσάρα στο Καμπ Νόου

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστεερ Σίτι έδωσαν φιλικό αγώνα στο Καμπ Νόου και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, σε ένα παιχνίδι με πλούσιο θέαμα, που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχηματισμούς και παίκτες στο ματς, το οποίο είχε όμως και φοβερή εξέλιξη, με τον Άλβαρεζ να δίνει το προβάδισμα στη Μάντσεστερ Σίτι, την Μπαρτσελόνα να κάνει την ανατροπή με Ομπαμεγιάνγκ και Ντε Γιονγκ, αλλά να μην κρατάει τη νίκη ούτε μετά το τρίτο γκολ του Ντεπάι.

Ο Πάλμερ είχε ισοφαρίσει νωρίτερα για τους “Πολίτες”, οι οποίοι πήραν τελικά και την ισοπαλία, με γκολ του Μαχρέζ από τη βούλα του πέναλτι, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το φιλικό παιχνίδι ήταν φιλανθρωπικού χαρακτήρα και τα χρήματα από τα εισιτήρια, στο κατάμεστο Καμπ Νόου, θα διατεθούν στην έρευνα για την αμυοτροφική πλευρική σκλήρυνση (ALS) από την οποία πάσχει και ο άλλοτε τερματοφύλακας και βοηθός προπονητή της Μπαρτσελόνα, Χουάν Κάρλος Ουνθούε.