Σάββατο, 27 Απρ.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 70-80: Νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στη πρώτη αγωνιστική της Euroleague

Ο Ολυμπιακός παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ για τα δεδομένα της εποχής στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 80-70 στο Παλαού Μπλαουγκράνα και μπήκε με το…. δεξί στις υποχρεώσεις του στη Euroleague. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος με τέσσερα τρίποντα στη τελευταία περίοδο έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε από την  εκκίνηση της Euroleague τις διαθέσεις του επικρατώντας της Μπαρτσελόνα στο Παλαού Μπλαουγκράνα, σε μια έδρα που ελάχιστοι θα καταφέρουν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πνευματικά έτοιμοι έχοντας κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ, Μπολομπόι και τον τρομερό Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος με 4 τρίποντα μαχαιριές στη τελευταία περίοδο έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν νευρικά στην επίθεση έχοντας 3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, παρόλα αυτά η πολύ καλή άμυνα τους και η ενέργεια που έβγαλε ο Μπολομπόι κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ κράτησαν την ομάδα του Μπαρτζώκα κοντά στο σκορ (16-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο μαζί με την ενέργεια του Μπολομπόι προστέθηκε και η συνύπαρξη των Πίτερς με τον Βεζένκοφ, με το τρικ του Μπαρτζώκα να αποδίδει  καρπούς και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων. (28-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να αλλάξουν το ρου του αγώνα κυρίως με τα μεγάλα σουτ του Λαπροβίτολα και Αμπρίνες, αλλά οι ερυθρόλευκοι είχαν απάντηση με ένα μεγάλο τρίποντο φάουλ του Βεζένκοφ και δυο βόμβες του Κάναν ο οποίος μπήκε και αυτός στην εξίσωση του παιχνιδιού με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε διψήφιο νούμερο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-57).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα. Αμπρίνες και Χίγκινς έφτιαξαν ένα σερί 8-0, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση.

Τελικά όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε απάντηση και σε αυτό το πρόβλημα και με ραψωδία τριπόντων του Γιαννούλη Λαρεντζάκη κατάφερε να αποδράσει από τη Βαρκελώνη, παίρνοντας στις αποσκευές της ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 5 (2/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 11 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές), Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 9 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα), Φαλ, Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 20 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μπόλομποϊ 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 16/38 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 11/26 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 25/25 βολές, 41 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη