Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός: Έπεσαν μαχόμενοι χάνοντας τεράστια ευκαιρία οι “πράσινοι” (video)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, είχε την ευκαιρία να πάρει μία μεγάλη νίκη, αλλά στο τέλος ηττήθηκε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα με 97-89, για την 4η αγωνιστική της Euroleague σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Αν και ξέφυγε δύο φορές με 11 πόντους διαφορά ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” χάνοντας την ευκαιρία για μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Καλάθης, Χίγκινς και Ντέιβις ήταν οι “δήμιοι” των “πρασίνων” σε ένα ματς που θα μπορούσε να εξελιχθεί διαφορετικά, αν ο Παπαπέτρου δεν αποβαλλόταν με 5 φάουλ νωρίς και αν ο Σάικς δεν τραυματιζόταν και δεν έβγαινε νοκ άουτ για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Για τον Παναθηναϊκό επιθετικά ξεχώρισε ο Μάρκους Φόστερ με την καλύτερη επίδοση της καριέρας του στην Euroleague (24π.), ενώ τρομερές λύσεις σε όλο το γήπεδο έδιναν και οι Ντίνος Μήτογλου, που έκανε double-double (16π., 12ρ.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (17π.). Εξαιρετικός ήταν και ο Λεωνίδας Κασελάκης, που έβαλε 3/3 βολές 7,8” πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Νικ Καλάθης στο πρώτο του ματς κόντρα στην παλιά του ομάδα ήταν εξαιρετικός, βάζοντας τέσσερα τρίποντα (14π..) , ενώ σπουδαία δουλειά για τους νικητές έκαναν ο Μπράντον Ντέιβις (20 π.) και οι Κόρι Χίγκινς (22π.) και Κάιλ Κούριτς (14π.).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα ξεκινώντας πολύ δυνατά τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, φτάνοντας να πάρει νωρίς προβάδισμα με διψήφια διαφορά (4-13). Παπαγιάννης και Μήτογλου ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα την ώρα που ο Φόστερ “εκτελούσε” από παντού και οι “μπλαουγκράνα” τα έβρισκαν “σκούρα” αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει γρήγορα το πρώτο τάιμ άουτ.

Αυτό ταρακούνησε τους γηπεδούχους οι οποίοι επέστρεψαν στο ματς με τον πρώην αρχηγό του “τριφυλλιού¨, Νικ Καλάθη, να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ 13-18. Η Μπαρτσελόνα μπήκε “φουριόζα” στη δεύτερη περίοδο και με τον Κούριτς να “ζεσταίνεται” έκανε ένα σερί 11-0 συνολικά, περνώντας μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με 21-18.  Το ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έγινε ντέρμπι με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Σαντ Ρος να δίνει απαντήσεις στον Κούριτς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε στο γήπεδο και με τον Μήτογλου να παίρνει “φωτιά” έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 36-42, ενώ όταν ο Παπαπέτρου και ο Φόστερ μπήκαν στην εξίσωση η επίθεση λειτούργησε άψογα και το νέο +11 (44-55) ήταν γεγονός με τον Γιασικεβίτσιους να εκνευρίζεται με την ομάδα του και να ξεσπάει στον πάγκο καλώντας εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Πολύ γρήγορα, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Κόρι Χίγκινς, η Μπαρτσελόνα έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (58-58) για να μπούμε στην τέταρτη περίοδο, που είχε συγκλονιστική εξέλιξη.

Με τη διαφορά στο +3 (75-72) στα 17.6” για το φινάλε, ο Λεωνίδας Κασελάκης κέρδισε φάουλ από τον Μαρτίνες σε προσπάθεια για τρίποντο και πήγε στην γραμμή για τρεις βολές. Με “κρύο” αίμα έβαλε και τις τρεις και έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, οι μπλαουγκράνα έδειξαν πλουραλισμό στους τρόπους και τις επιλογές εκτέλεσης, έβαλαν μαζεμένα τρίποντα στο πρώτο δίλεπτο της παράτασης και απέκτησαν γρήγορα προβάδισμα ασφαλείας με τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να βάζουν δύο μεγάλα τρίποντα, προσπαθώντας να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά να μην τα καταφέρνουν και την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη στο τέλος  ανεβαίνοντας στο 3-1 στη βαθμολογία της διοργάνωσης και τους “πράσινους” να έχουν πλέον ρεκόρ 1-2 και να τους μένει η γλυκόπικρη γεύση της καλής εμφάνισης αλλά και της χαμένης ευκαιρίας.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη).

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).