Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Μπαρτζώκας μετά το Ζενίτ – Ολυμπιακός: «Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε»

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ζενίτ με 84-78 στη Ρωσία για την ένατη αγωνιστική της Euroleague, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τονίζει ότι η ομάδα του δεν άξιζε τη νίκη.

Σύμφωνα με τον προπονητή του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες έπρεπε να παρουσιάσουν καλύτερη εικόνα, προκειμένου να πάρουν το πρώτο τους διπλό στη φετινή Euroleague.

Αναλυτικά η δήλωση του Έλληνα τεχνικού στην συνέντευξη τύπου:

«Συγχαρητήρια στην Ζενίτ για την εμφάνιση και την νίκη. Είχαμε κακή εμφάνιση στην άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Βελτιωθήκαμε στο κομμάτι αυτό στην γ’ περίοδο. Νομίζω ότι σκόραραν 8-9 πόντους. Αλλά πρέπει να πω ότι χρειαζόμασταν περισσότερα όπως καλύτερο έλεγχο στο ριμπάουντ, περισσότερη κυκλοφορία της μπάλας, καλύτερη βραδιά στα ανοιχτά μας σουτ.

Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε, αν και ήταν κλειστό ματς. Όταν έπρεπε να κάνουμε step up κάναμε χαζά λάθη, είχαμε κακή προσέγγιση στην άμυνα και αφήσαμε την Ζενίτ να πάρει αυτοπεποίθηση και να κερδίσει».