Τρίτη, 16 Απρ.
24oC Αθήνα

Μπουλς – Μπακς: Εκπληκτική εμφάνιση με ρεκόρ για Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά τέταρτη σερί ήττα

Παρά τη συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς “λύγισαν” στην έδρα των Σικάγο Μπουλς (119-113) χάνοντας διαφορά διαφορά 15 πόντων στην τελευταία περίοδο και γνωρίζοντας την 4η συνεχόμενη τους ήττα, σε ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια… μυθική εμφάνιση στο United Center, αλλά στο τέλος “έμεινε” από δυνάμεις οι Μπακς ηττήθηκαν στην παράταση από τους Μπουλς με 119-113 (κ.α. 106-106).

Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα για τα “ελάφια”, που έπεσαν στο 22-12 και στην τρίτη θέση της Ανατολής, πίσω από Σέλτικς (25-10) και Νετς (23-12). Οι “Ταύροι” με 15-9 έπιασαν τους Ράπτορς στην δέκατη θέση που οδηγεί στα play in.

Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να καλύψει το κενό τους αλλά δεν είχε βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν ότι οι Μπακς σούταραν με 20,5% από το τρίποντο (9/44) ενώ οι Μπουλς είχαν 40,9% (9/22).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων του για φέτος με 45 (11/17 βολές, 17/36 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και έκανε νέο φετινό με 20 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 7 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο σε 42 λεπτά, ωστόσο υπέπεσε σε 5 λάθη, δύο εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 20 πόντους με 11 ριμπάουντ (αλλά με 7/18 σουτ) ενώ 14 πόντους είχε ο Μπρουκ Λόπεζ.

Για τους «ταύρους» ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ήταν ασταμάτητος με 42 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ 24 πρόσθεσε ο Ζακ ΛαΒίν και 15 πόντους με 14 ριμπάουντ ο Νίκολα Βούτσεβιτς.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (31/12) στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-32, 57-55, 79-82, 106-106, 119-113 (παρ.)