Τετάρτη, 22 Μαΐ
26oC Αθήνα

Μπράιτον – Τσέλσι 4-1 και Μπόρνμπουθ – Τότεναμ 2-3 για την Premier League

Τραγική εμφάνιση για την Τσέλσι στην έδρα της Μπράιτον και ήττα με το… βαρύ 4-1. Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ, αλλά η αντεπίθεση της έφερε αποτέλεσμα, με την ανατροπή (3-2) να ολοκληρώνεται στο 90+2′ του αγώνα για την 14η αγωνιστική στην Premier League.

Η Μπράιτον βρέθηκε σε απίστευτη ημέρα και “διέλυσε” την Τσέλσι με 4-1, αφήνοντας έτσι τους Λονδρέζους στους 21 βαθμούς και στο +1 από την 6η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5′ με τον Τροσάρντ και πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 3-0, με την Τσέλσι να πετυχαίνει δυο αυτογκόλ (στο 14′ ο Λόφτους Τσικ και στο 42′ ο Σαλομπά). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με το τέρμα του Χάβερτς, τρία λεπτά με την έναρξη της επανάληψης, αλλά οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τέταρτο τέρμα, με τον Γκρος στο 90+2′.

Σε άλλο ματς, η Τότεναμ επέστρεψε από την…κόλαση του 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ και πήρε μεγάλη νίκη με 3-2, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στο 90+2′.

Τα δυο γκολ του Μουρ (22′ και 29′) έβαλαν στα… σχοινιά την ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Η Τότεναμ όμως κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 57′ με τον Σέσεργκον, έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντέιβις και πήρε το “διπλό” στο φινάλε του ματς με τον Μπετανκούρ.

Η Νιουκάστλ συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή Premier League, διαλύοντας την Άστον Βίλα με το εντυπωσιακό 4-0, παραμένοντας σε τροχιά Champions League. Σκόρερ για τις καρακάξες οι Κάλουμ Γουτίλσον ο οποίος πέτυχε δυο γκολ ενώ Ζοέλιντον και Μιγκέλ Αλμιρόν πρόσθεσαν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής
Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (49′ Κέβιν Ντε Μπρόινε)
Μπράιτον – Τσέλσι 4-1 (5′ Τροσάρ, 14′ αυτ. Λόφτους Τσικ, 42′ αυτ. Τσάλομπα, 90+2′ Γκρος / 48′ Χάβερτς)
Μπόρνμουθ – Τότεναμ 2-3 (22′, 49′ Μουρ / 57′ Σέσενιον, 73′ Ντέιβις, 90+2′ Μπεντανκούρ)
Νιούκαστλ – Άστον Βίλα 4-0 (45+6′ αυτ., 56′ Γουίλσον, 59′ Ζοέλιντον, 67′ Αλμιρόν)
Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-1 (50′ Μι / 52′ Νέβες)
Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-0 (38′ Εντουάρ)
29/10 19:30 Φούλαμ – Έβερτον
29/10 21:45 Λίβερπουλ – Λιντς
30/10 16:00 Άρσεναλ – Νότιγχαμ
30/10 18:15 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ