Σάββατο, 27 Ιουλ.
26oC Αθήνα

NBA: “Ατύχημα” για Αντετοκούνμπο! Με το ζόρι οι Γουόριορς (VIDEO)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ στη νίκη των Μπακς στην έδρα των Τίμπεργουλβς, αλλά είχε και ένα… ατύχημα. Οι Γουόριορς κατάφεραν να νικήσουν δύσκολα στην παράταση τους Νάγκετς, στο πρώτο τους ματς του 2016.

Οι Μπακς συνήλθαν μετά από ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησαν εκτός έδρας των Τίμπεργουλβς με 95-85. Η συμβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν καθοριστική, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, αγγίζοντας ακόμη ένα double-double το οποίο χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αντετοκούνμπο έπεσε άτσαλα στο παρκέ και χτύπησε στο πρόσωπο, έσπασε ένα μπροστινό δόντι, ωστόσο χρειάστηκε να καθίσει μόνο για λίγο στον πάγκο, πριν επανέλθει για να βοηθήσει την ομάδα του.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η οριακή νίκη των Γουόριορς επί των Νάγκετς στην παράταση με 111-108, σε ένα ματς που δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Παπανικολάου λόγω τραυματισμού, ενώ ελάχιστη ήταν η παρουσία του Στεφ Κάρι στο ματς (14’23”), ο οποίος πέτυχε 5 πόντους.

Οι Κινγκς υπέταξαν τους Σανς με 142-119, με τον δικό μας Κώστα Κουφό να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.