15oC Αθήνα

NBA: Δυσκολεύτηκαν οι Γουόριορς! Τιμήθηκε ο Σακίλ [vids]

ΦΩΤΟ youtube.com

Παραλίγο να την πατήσουν στο Μπρούκλιν. Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ κόντρα στυος Νετς, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν το “ροζ φύλλο” αγώνα (117-101). Στο Μαϊάμι οι Χιτ απέσυραν τη φανέλα με το Νο32, την οποία φορούσε ο Σακίλ Ο΄Νιλ κατά τη θητεία του στην ομάδα της Φλόριντα,

Πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 117-101 ήρθε η νίκη των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στην έδρα των Νετς.

Η ομάδα του Στιβ Κερ βρέθηκε ακόμα και με 16 πόντους πίσω στο ημίχρονο, αλλά ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τον Κέβιν Ντουράντ (26 πόντους με εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ). Άξιος συμπαραστάτης του ο Κλέι Τόμπσον, που σημείωσε 23 με 5/10 τρίποντα. Απ’ την άλλη, ο Στεφ Κάρι ήταν… άστοχος για τα δικά του στάνταρ (15 πόντοι με 3/13 τρίποντα, επτά ασίστ και πέντε κλεψίματα).

Στο Μαϊάμι οι Χιτ απέσυραν τη φανέλα με το Νο32, την οποία φορούσε ο Σακίλ Ο΄Νιλ κατά τη θητεία του στην ομάδα της Φλόριντα, και συνδύασαν την τελετή με νίκη επί μίας άλλης ομάδας.

Οι γηπεδούχοι “γύρισαν” από το -19 και επικράτησαν 115-107 των Λέικερς, με τους Ουάιτσαϊντ και Ουίνσλοου να έχουν από 23 πόντους και 13 ριμπάουντ έκαστος. Ο Λου Ουίλιαμς είχε 27 για την ομάδα του Λος Αντζελες, που μετράει 11 ήττες στα τελευταία 12 ματς.

Παρά την απουσία του τραυματία Μπλέικ Γκρίφιν και την απώλεια του Κρις Πολ (αποχώρησε στην τρίτη περίοδο με τράβηγμα στο γαστροκνήμιο) οι Κλίπερς επικράτησαν στο Λος Αντζελες του Σαν Αντόνιο με 106-101.

Ο Πολ πρόλαβε να “γράψει” 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ πριν τραυματιστεί, ενώ ο πάγκος των Κλίπερς πρόσφερε 58 πόντους. Ο Λέοναρντ με 27π., 9ρ. και 5ασ. και ο Γκασόλ με 21π. και 9ρ. ξεχώρισαν από το Σαν Αντόνιο, που γνώρισε μόλις τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας ήττα του (σε 17 αγώνες).