Παρασκευή, 3 Μαΐ
24oC Αθήνα

NBA: Χωρίς Αντετοκούνμπο… δεν υπάρχει προκοπή για τους Μπακς! [vids]

ΦΩΤΟ facebook.com/milwaukeebucks

Ο “Greek freak” έμεινε εκτός αποστολής και οι Μπακς -χωρίς τον ηγέτη τους- ηττήθηκαν μέσα στο Μιλγουόκι από τους Γουίζαρντς (107-101). Ήττα για Κουφό από τους Γουόριορς.

Ήταν ασθενής και ο Τζέισον Κιντ τον άφησε εκτός αποστολής. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στον τελευταίο αγώνα των Μπακς, που έχασαν μέσα στην έδρα τους από τους Γουίζαρντς με 107-101.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μιλγουόκι, ενώ ο Μονρό έκανε double-double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Γουόριορς ήταν ανώτεροι των Κινγκς και πέρασαν από το Σακραμέντο με 117-106. Ο Κώστας Κουφός ολοκλήρωσε το ματς με 2 πόντους σε 16 λεπτά αγώνα, ενώ είχε 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους νικητές, ο Κάρι με 30 πόντους (5/11τρ.), ενώ ο Ντουράντ τον ακολούθησε με 28.

Με ηγέτη τον Λεμπρόν Τζέιμς, οι Χιτ νίκησαν δύσκολα τους Σανς μέσα στην Αριζόνα (120-116). Ο “Βασιλιάς” σημείωσε 12 από τους 28 πόντους του στην τελευταία περίοδο…

Οι Πίστονς χρειάστηκαν δυο παρατάσεις για να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Μπλέιζερς (125-124).Άξιο αναφοράς, πως το συγκεκριμένο παιχνίδι έγινε με μια μέρα καθυστέρηση λόγω κακοκαιρίας.

Οι Ρόκετς με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Χάρντεν, έφτασαν τις οκτώ σερί νίκες, πανηγυρίζοντας με 129-122 στο Τορόντο. Ο Χάρντεν πέτυχε το δέκατο φετινό triple-double με 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.