Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Νέο διπλό των Μπακς στο Κλίβελαντ – Τα αποτελέσματα στο NBA (videos)

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν και δεύτερο διπλό στο Κλίβελαντ με 124-99 και εδραιώνονται στη δεύτερη θέση της κατάταξης στην Ανατολή, έχοντας ως ρεκόρ 15 νίκες και 8 ήττες.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και “καθάρισε” εύκολα το παιχνίδι, με τον “Greek Freak” να έχει 24 πόντους με 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32 λεπτά αγώνα. Από 20 πόντους πρόσθεσαν οι Χόλιντεϊ και Μίντλετον, ενώ για τους ηττημένους, ο Ντράμοντ έκανε double double με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μεγάλο ματς έγινε στο Ντάλας, όπου οι Μάβερικς επικράτησαν με 134-132 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, μετά από μία φοβερή “μονομαχία” των Ντόνσιτς και Κάρι. Ο ηγέτης των “πολεμιστών” τελείωσε το παιχνίδι με 57 πόντους, αλλά έφυγε ηττημένος από το γήπεδο, αφού ο Σλοβένος σούπερ σταρ ήταν εξίσου εντυπωσιακός και με 42 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, αρνήθηκε να χάσει.

Από τα υπόλοιπα ματς της ημέρας, οι Σίξερς δεν βρήκαν αντίσταση από τους Νετς, που είχαν εκτός τους Ίρβινγκ και Ντουράντ, σε αντίθεση με τους Λέικερς, που χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λυγίσουν με 135-129 τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε “μυθικό” ματς με 33 πόντους, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ σε σχεδόν 47 λεπτά αγώνα (στα 36 του χρόνια), πετυχαίνοντας μάλιστα και το τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση. Με 30 πόντους τελείωσε το ματς και ο Άντονι Ντέιβις, ενώ πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τζέραμι Γκραντ με 32 πόντους.