Κυριακή, 5 Μαΐ

Νετς – Μπακς 114-108: Θρυλικός Ντουράντ «λύγισε» τα «Ελάφια» του Αντετοκούνμπο

Οι Μιλγουοκι Μπακς έφτασαν πολύ κοντά στο να “σπάσουν” την έδρα των Νετς μέσα στο Μπρούκλιν, αλλά ο Κέβιν Ντουραντ έκανε ιστορική εμφάνιση (49 πόντους) και βοήθησε την ομάδα του Μπρούκλιν να επικρατήσει (114-108) και να θέλει μια ακόμα νίκη για να πάρει την πρόκριση στα τελικά της Ανατολής. Μεγάλη εμφάνιση από Αντετοκουνμπο.

Χωρίς τον τραυματία Ίρβινγκ και με ανέτοιμο τον Χάρντεν, ο Κέβιν Ντουράντ έκανε ιστορική εμφάνιση, πήρε από το… χέρι τους Νετς και τους οδήγησε στη νίκη επί των Μπακς μέσα στο Μπρούκλιν (114-108) και στο 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ.

Ο Ντουράντ έκανε ένα απίθανο triple – double (χωρίς να καθίσει ούτε… δευτερόλεπτο στον πάγκο, για να ξεκουραστεί) με 49 πόντους (13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα). Οι 31 από αυτούς τους πόντους μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο!

Παράλληλα, ο “K.D.” είχε 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Σπουδαία βοήθεια πήρε και από τον Τζεφ Γκριν που είχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Ο Τζέιμς Χάρντεν αγωνίστηκε 46 λεπτά αλλά ήταν πολύ άστοχος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 πόντους (1/10 σουτ), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε μεγάλη “μάχη” πετυχαίνοντας double-double με 34 πόντους (4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 42 λεπτά. Τον… στήριξε ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους αλλά με 8/22 σουτ.

Οι Μπακς έχασαν… δικό τους παιχνίδι, καθώς επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο +17 (57-74) από τους γηπεδούχους. Ο Ντουράντ πήρε το “όπλο” του και με “μεγάλα” σουτ “σκότωσε” τα Ελάφια”. Σε κρίσιμη επίθεση στο φινάλε του αγώνα, μια λάθος συνεννόηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο με τον Κρις Μίντλετον (με τα “Ελάφια” στο -2) αποδείχτηκε καταδικαστική.

Το έκτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι. Στην άλλη ημιτελική σειρά της Ανατολής, Σίξερς και Χοκς βρίσκονται στο 2-2 με το πέμπτο ματς να γίνεται τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30) στη Φιλαντέλφια.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-29, 43-59, 81-87, 114-108.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 49 (12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 13/16 βολές, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 3 φάουλ σε 48:00), Χάρις 5 (1/7 τρίποντα), Γκρίφιν 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Χάρντεν 5 (1/2 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκριν 27 (7/8 τρίποντα), Σάμετ 9 (1), Κλάξτον, Τζέιμς

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ, Γιάννης Αντετοκούνμπο 34 (12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 6 φάουλ σε 41:50), Λόπεζ 15 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίντλετον 25 (5/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 19 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κόνατον 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 5 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μπράιαντ

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 22/34 δίποντα, 16/43 τρίποντα, 22/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 28/51 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 13/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη