Τρίτη, 16 Απρ.
24oC Αθήνα

Νετς – Μπακς 119-120: Ματσάρα με ρέκορντμαν Γιάννη Αντετοκούνμπο και άστοχο buzzer beater από Κέβιν Ντουράντ

Τρομερό ματς με θριαμβευτές τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Τα “Ελάφια” πέρασαν από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς (120-119), σε μια ιστορική βραδιά για τον “Greek freak” και με τον Κέβιν Ντουράντ να αστοχεί σε τρίποντο για τη νίκη στη λήξη.

Σε ένα ματς που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι για τα play off, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από το “Barclays Center” κερδίζοντας τους Μπρούκλιν Νετς στην παράταση με 120-119 έχοντας ως απόλυτο ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 44 πόντους και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Ιστορία των “Ελαφιών”.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πραγματικά ασταμάτητος και σημείωσε το τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση αλλά και τις βολές που έδωσαν στα «ελάφια» τη νίκη στον αγώνα. Μάλιστα με το τρίποντο στη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Αντετοκούνμπο ξεπέρασε τον θρυλικό Καρίμ Αμπτούλ Τζαμπάρ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας με 14.216 πόντους (Δεύτερος ο Τζαμπάρ με 14.211).

Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 44 πόντους (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/19 βολές), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 39 λεπτά συμμετοχής ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Τζρου Χόλιντεϊ (6 κλεψίματα) και 16 ο Κρις Μίντλετον (αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε του αγώνα).

Για τους γηπεδούχους ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στη λήξη του ματς, για τη νίκη. Ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 25 πόντους και ο Μπρους Μπράουν είχε 23 πόντους.

Με αυτήν τη νίκη, οι Μπακς ανέβηκαν στο 48-28 και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της Ανατολής, μισό παιχνίδι πίσω από το Μαϊάμι που καταλαμβάνει την πρώτη θέση με ρεκόρ 49-28. Αντίθετα οι Νετς με ρεκόρ 40-37 βρίσκονται στην 8η θέση της περιφέρειας.

Επόμενος αγώνας για τα «ελάφια», τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 03:00, εντός έδρας με τους Λος Άντζελες Κλίπερς.