Νταρουσάφακα – ΑΕΚ 119-111: Ήττα σε φιλικό«μαραθώνιο» για την Ένωση

ΦΩΤΟ youtube

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 114-119 από την Νταρουσάφακα σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη επί τουρκικού εδάφους και χρειάστηκε τρεις παρατάσεις για να αναδειχθεί νικητής.

Την ήττα μετά από τρεις παρατάσεις σε ένα…. ατελείωτο φιλικό ματς γνώρισε η ΑΕΚ από την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη, παρά την καλή εικόνα που παρουσίασε για τρία δεκάλεπτα στο ματς. Κορυφαίος για την Ένωση ο Γέλοβατς με 34 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Ανγκόλα, αλλά με 0/11 τρίποντα(!), με τον Βαουλέτ να έχει 14 και τους Γκρίφιν και Πετρόπουλο από 13.. Κορυφαίοι των Τούρκων ήταν οι Κοπέιν και Μπουθ με 25 πόντους ο καθένας, ενώ 21π. είχε ο Πινιέιρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» με αιχμή του δόρατος τον Γέλοβατς έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και με 14 πόντους διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (42-56), αλλά οι Τούρκοι με αντεπίθεση διαρκείας μπήκαν ξανά στο ματς και πέρασαν μπροστά λίγο πριν τη λήξη με 87-83. Γέλοβατς και Αγκόλα έφεραν το ματς στα ίσα, με τον τελευταίο να χάνει την τελευταία κρίσιμη επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Η ΑΕΚ είχε πήρε ξανά το προβάδισμα (91-95) μέχρι τα μισά της παράτασης. Στη συνέχεια, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Νταρουσάφακα, όμως η «Ένωση» ήταν που έχασε το… μυαλό της, με τον Κοπέιν να στέλνει το ματς σε δεύτερη παράταση, διαμορφώνοντας το 97-97. Εκεί κάθε ομάδα σημείωσε από 6 μόλις πόντους και οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Οζντεμίρογλου ισοφάρισαν σε 103-103 στο φινάλε στέλνοντας σε τρίτη παράταση την αναμέτρηση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του Δέδα να περνάει μπροστά (107-108) με τρίποντο του Πετρόπουλου και τους Τούρκους να απαντούν αρχικά για το +4 (114-110), ενώ στη συνέχεια πήγαν στο +7 (119-112), με τον Βαουλέτ να διαμορφώνει το τελικό 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 κ.δ., 97-97 παρ., 103-103 β’ παρ., 119-114 γ. παρ.