22oC Αθήνα

Νταρουσάφακα – Παναθηναϊκός: Τα έκανε μαντάρα στην Πόλη το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 77-72 από την Νταρουσάφακα στην 24η αγωνιστική της Euroleague, και υποχώρησε σε 14-10 στην πέμπτη θέση, στην οποία ισοβαθμεί πλέον με τον Ερυθρό Αστέρα.

Η απογοητευτική εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου και το αποπροσανατολισμένο τελευταίο δίλεπτο δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πάρει ένα μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη. Με ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα έμπαινε δυνατά στο κόλπο της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας. Οι «πράσινοι» όμως βλέπουν να απομακρύνεται το πλεονέκτημα έδρας  ενόψει πλέι οφ.

Ωστόσο, σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Ντέιβντ Μπλατ οι “πράσινοι” έχουν το πλεονέκτημα, καθώς κράτησαν το +6 του ΟΑΚΑ (86-80).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αν και ήταν πίσω στο σκορ με -12 (48-36) στο 25′, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει τον απίστευτο Γουοναμάικερ που είχε 24 πόντους. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Κρις Σίνγκλετον, που σταμάτησε στους 23 πόντους, όμως ο Αμερικανός σέντερ δεν είχε βοήθειες επιθετικά.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 5΄ στο -7 (11-4), αλλά βρήκαν ρυθμό και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να “οικοδομήσουν” και πάλι μία διαφορά. Με το τρίποντο του Τζέιμς στην εκπνοή οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο δεύτερο ημίχρονο (17-17).

Με τον Παππά να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει μέχρι το «πράσινο» ξέσπασμα από τα 6,75 μ.. Το “τριφύλλι” εκτόξευσε τέσσερις διαδοχικές τρίποντες βόμβες (Ρίβερς, 2 Μπουρούσης, Τζέιμς) και στο 17΄ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (26-33). Ωστόσο, η άμυνα της ελληνικής ομάδας δέχθηκε ένα σερί 9-0 και να πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια και πάλι πίσω στο σκορ (35-33).

Αποπροσανατολισμένος ήταν ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου και η Νταρουσάφακα με επιμέρους σκορ 13-3 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (48-36 στο 26΄). ‘

Ομως με τον Σίγκλετον, τον Μπουρούση σε καλή… φάση και την άμυνα να αναχαιτίζει κάθε επιθετική προσπάθεια των Τούρκων, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 13-0 και στο 29΄ ανέκτησε το προβάδισμα με 49-48 και η περίοδος έληξε 53-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +6 (61-55 στο 32΄). Ομως, το κάκιστο «πράσινο» τελευταίο δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση δεν βοήθησε την ελληνική ομάδα.

Ο Γουαναμέικερ πέτυχε επτά διαδοχικούς πόντους και στο 39΄ έκανε το 75-72. Ο Κλάιμπερν έγραψε το τελικό 77-72 για την Νταρουσάφακα και χάρισε και ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Τζέιμς στα 43΄΄…

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-33, 53-53, 77-72

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ: Ουιλμπέκιν 2, Μπατούκ, Γουοναμέικερ 24 (4/4 β., 7/14 δ., 2/3 τρ., 6 ρ., 3 ασ, 25 αξιολόγηση), Κλάιμπερν 12 (2/3 τρ.), Μόερμαν, Αλντεμίρ, Αντερσον 16 (1 τρ., 7 ρ.), Ζίζιτς 9, Μπέρτανς 12(2), Χαραγκόντι 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 23 (3/4 β., 4/6 δ., 4/5 τρ., 6 ρ., 30 αξιολόγηση), Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 9(3/6 τρ.), Παππάς 7, Φελντέιν 6(2), Γκάμπριελ, Τζεντίλε, Μπουρούσης 10(2), Καλάθης 5