24oC Αθήνα

“Ντόρτια” η Τότεναμ! Άνετο… πέρασμα για Σίτι [vids]

Συνεχίζει να πιέζει την Τσέλσι η Τότεναμ. Οι “σπερς” πέτυχαν μια ακόμα 4άρα, και έφτασαν στο -4 από τους “μπλε” που την Κυριακή του Πάσχα α παίξουν στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Βαθμός για την Κρίσταλ Πάλας του Μιλιβόγεβιτς. με “τριάρα” πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι από την έδρα της Σαουθάμπντον.

Εύκολο έργο είχε η Τότεναμ απέναντι στη Μπόρνμουθ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 33ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι “σπερς” επικράτησαν άνετα με 4-0 στο “Γουάιτ Χαρτ Λέιν” και μείωσαν στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Τσέλσι, η οποία παίζει αύριο με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “Ολντ Τράφορντ”.

Ο.. χορός των γκολ στο Λονδίνο ξεκίνησε στο 16’ με τον Ντεμπελέ και τρία λεπτά αργότερα ο Σον έκανε το 2-0. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ο Χάρι Κέιν τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Ποκετίνο. Ο Γιάνσεν διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό αποτέλεσμα…

Ένας ακόμα βαθμός για την Κρίσταλ Πάλας, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Μιλιβόγεβιτς βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της από την Λέστερ (6′ Χουτ, 52′ Βάρντι), αλλά κατάφερε να μην ηττηθεί, σημειώνοντας δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (54′ Καμπαγέ, 70′ Μπεντέκε).

Την ίδια ώρα, η Χαλ του Μάρκο Σίλβα γνώριζε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Στόουκ , παραμένοντας πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Σε άλλο παιχνίδι, η Έβερτον νίκησε με 3-1 την Μπέρνλι και μπήκε και πάλι στο… παιχνίδι της διεκδίκησης μίας θέσης που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Σαουθάμπντον άντεξε λίγο παραπάνω από ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια.. παραδόθηκε στην Μάντσεστερ Σίτι. Οι “πολίτες” νίκησαν εκτός έδρας με 3-0 με τα γκολ των Κομπανί (55′), Σανέ (77′) και Αγγουέρο (80′) και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Premier League, ξεπερνώντας τη Λίβερπουλ, που αγωνίζεται την Κυριακή του Πάσχα στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.