Σάββατο, 27 Απρ.

Ντόρτμουντ – Λειψία 2-3: Ήττα με 10 παίκτες και εκτός 4άδας στην Bundesliga η Μπορούσια

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες και παρότι “πάλεψε” μέχρι τέλους το ματς με τη Λειψία, δεν απέφυγε την ήττα με 3-2 στην έδρα της, μένοντας εκτός πρώτης 4άδας στη βαθμολογία της Bundesliga.

Ο Χούμελς “κρέμασε” τη Ντόρτμουντ στο ντέρμπι με τη Λειψία, αντικρύζοντας την κόκκινη κάρτα μόλις στο 15ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Ρενσαμπαϊνί με αυτογκόλ στο 32′ έκανε χειρότερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Ο Σούλε ισοφάρισε πάντως πριν το ημίχρονο και έδωσε ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η Λειψία βρήκε όμως δύο ακόμη γκολ με Μπαουμγκάρτνερ και Πάουλσεν, παίρνοντας τη νίκη και ένα σημαντικό “τρίποντο” στην Bundesliga, παρά το δεύτερο τέρμα της Μπορούσια με τον Φίλκριγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βεστφαλοί έμειναν έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας και στο -4 από τη σημερινή (09/12/23) αντίπαλό τους, ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν έχει 10 περισσότερους βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο, στην κορυφή.