Δευτέρα, 3 Ιουν.
32oC Αθήνα

ΝΒΑ: H προέλαση των Γουόριορς συνεχίζεται (VIDEO)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πανηγύρισαν την 15η σερί νίκη τους στο εφετινό πρωτάθλημα και ισοφάρισαν το ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης στο ΝΒΑ. Στα… ρηχά ο Παππανικολάου

Οι πρωταθλητές επικράτησαν 118-105 των Νάγκετς του Κώστα Παπανικολάου και ισοφάρισαν τις καλύτερες εκκινήσεις στην ιστορία του ΝΒΑ (των Γουάσινγκτον Κάπιτολς από το 1948 και των Χιούστον Ρόκετς από το 1993).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμπσον με 21 πόντους, ενώ στους 19 πόντους σταμάτησε ο Κάρι.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Άρθουρ είχε 21 πόντους, ενώ οι Γκαλινάρι και Μπάρτον είχαν από 19 πόντους. Αυτή ήταν η όγδοη ήττα για τους Νάγκετς σε σύνολο 14 αναμετρήσεων. Ο Κώστας Παπανικολάου χρησιμοποιήθηκε μόλις για 2:10 λεπτά στην τελευταία περίοδο όταν όλα είχαν κριθεί και το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει ένα κλέψιμο.