Παρασκευή, 3 Μαΐ
24oC Αθήνα

ΝΒΑ: Ο Γιάνναρος ήταν μέγας! Ομως, ήττα για τους Μπακς [vid]

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (αλλά και του Τζαμπάρι Πάρκερ), το Μιλγουόκι γνώρισε δεύτερη ήττα μέσα σε 24 ώρες από τους Καβαλίερς, αυτή τη φορά στο Κλίβελαντ.

Οι πρωταθλητές νίκησαν 113-102 τους Μπακς, μία ημέρα μετά την επικράτησή τους (στην παράταση) μέσα στο Μιλγουόκι, σε ένα ματς όπου ο Αντετοκούνμπο απέδειξε -για πολλοστή φορά φέτος- ότι ανήκει στην ελίτ του NBA.

Με 28 πόντους (6/9δ., 1/4τρ., 13/14β.), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας φόργουορντ έκανε ό,τι μπορούσε για να κυνηγήσουν τα «ελάφια» την έκπληξη, όμως πλήν του Πάρκερ (27π.) δεν είχε συμπαραστάτες. Ο Κάιρι Ιρβινγκ με 31 πόντους και 13 ασίστ και ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 29π., 9ρ. και 6ασ. απλοποίησαν τα πράγματα για τους Καβς, που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία Κέβιν Λαβ.

Θερμής υποδοχής από τους φίλους των γηπεδούχων έτυχε ο Αυστραλός γκαρντ των Μπακς Μάθιου Ντελαβέντοβα, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο Κλίβελαντ και παρέλαβε το δαχτυλίδι του πρωταθλητή, καθώς ήταν μέλος της ομάδας την περσινή σεζόν.