Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Ο Αντετοκούνμπο «λύγισε» τους Κλίπερς στο Μιλγουόκι (video)

Οι Κλίπερς βρέθηκαν κοντά στη νίκη μέσα στο Μιλγουόκι, αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα «εξαφανίστηκαν»! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς τα έδωσαν όλα με την άμυνα τους και έφτασαν στο 105-100. Εκπληκτικός ο “Greek freak” με double-double.

Τεράστια νίκη των Μπακς επί των Λος Άντζελες Κλίπερς μέσα στο Μιλγουόκι (105-100), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό, Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με τη νίκη τους αυτή, τα «Ελάφια» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 21-13, αφήνοντας στο 24-12 τους φιλοξενούμενους (έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία 4 λεπτά του παιχνιδιού!).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν… από άλλο πλανήτη, πετυχαίνοντας double-double με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά!

Μάλιστα, ήταν συγκλονιστικός στην τελευταία περίοδο σε άμυνα και επίθεση, σκοράροντας τους 17 από τους τελευταίους 22 πόντους των Μπακς!

Με ένα συγκλονιστικό κάρφωμα, ο Αντετοκούνμπο «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους, πριν ο Κουάι Λέοναρντ βρει σίδερο σε τρίποντο από τα οκτώ μέτρα και ο Κρις Μίντλετον φτιάξει το τελικό σκορ με βολές.

Για τους Κλίπερς, ο Λέοναρντ είχε 25 πόντους, αλλά με 10/21 σουτ, ενώ για τους Μπακς, τον Αντετοκούνμπο ακολούθησε ο Μίντλετον με 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 53-48, 77-81, 105-100