25oC Αθήνα

Ο Αντετοκούνμπο «λύγισε» τους Χόρνετς για τους Μπακς

Νέα «μεγάλη» εμφάνιση για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και… πέρασμα για τους Μπακς από την έδρα των Χόρνετς (114-104)

Χόρνετς και Μπακς έδωσαν μεγάλη «μάχη» στη Σάρλοτ, με την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγαίνει νικήτρια με 114-104 και να δείχνει πανέτοιμη ενόψει play off στο ΝΒA.

Ο «Greek freak» πλησίασε στο triple double, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 37:28 (15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο).

Ακολούθησε σε απόδοση ο Λόπεζ με 22 π και ο Μίντλετον με 17 π. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις 1:13 και πρόλαβε να μαζέψει ένα ριμπάουντ.

Ντεβόντε Γκρέιαμ (25 πόντοι, 6 ασίστ) και Μάιλς Μπρίτζες (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν χωρίς τους ΛαΜέλο Μπολ, Μαλίκ Μονκ και Γκόρντον Χέιγουορν.

Οι Μπακς έφτασαν στο +17 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδαν τον Πι Τζέι Γουάσινγκτον να βάζει τρικλοποδιά στον Αντετοκούνμπο –στο φινάλε του- και τους Χόρνετς να εξαπολύουν την αντεπίθεση τους και να φτάνουν στο -7 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικό πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ (12/35 τρίποντα), ενώ ο «Greek Freak» γύρισε τον αστράγαλό του 1:28 πριν από το φινάλε με το σκορ στο 101-107.

Οι Μπακς όμως είχαν τη ψυχραιμία που τους έδωσε τη νίκη. Ο Μίντλετον έβαλε «μεγάλο» σουτ για το +9, ενώ ο Αντετοκούνμπο έδωσε την 8η ασίστ του για να καθαρίσει ο Χόλιντεϊ το ματς και πέτυχε και κρίσιμες βολές.

Τα «Ελάφια» επέστρεψαν στις νίκες, όντας στην τρίτη θέση της Ανατολής με ρεκόρ 38-23, ενώ οι Χόρνετς είναι όγδοοι με 30-31.