Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Ο Μέσι κράτησε “ζωντανή” την Μπαρτσελόνα [vid]

Δεν έπεισε, δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά κατάφερε να μην κάνει γκέλα. Η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 3-2 επί της Σοσιεδάδ μέσα στο “Καμπ Νου” και θα πάει την ερχόμενη Κυριακή στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει τα… ρέστα της για τον εφετινό τίτλο. “Τιάρα” της Ατλέτικο στην Οσασούνα.

Η περίοδος που διανύει δεν είναι και η καλύτερη δυνατή. Λίγες ημέρες μετά την ήττα από την Γιουβέντους στο Champions League η Μπαρτσελόνα παρουσίασε και πάλι μέτριο πρόσωπο και αμυντικά προ9βλήματα, τα οποία όμως δεν της στοίχισαν.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε νίκησε την Ρεαλ Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νου» με 3-2 και θα πάει την ερχόμενη Κυριακή στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, εκεί όπου πιθανότατα θα κριθεί ο εφετινός τίτλος στην Primera Division (οι μερένγκγες έχουν και ματς λιγότερο).

Ο Λιονέλ Μέ4σι ήταν αυτός που βοήθησε τα μέγιστα, έτσι ώστε οι Καταλανοί να φτάσουν στο «τρίποντο» αφού έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, σκοράροντας στο 17’ και το 37’ (το πρώτο με δυνατό μακρινό συρτό σουτ). Με αυτά τα δυο τέρματα έφτασε τα 498 με την Μπαρτσελόνα!

Στο 42’ όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο… κόλπο της νίκης, μειώνοντας σε 2-1 με αυτογκόλ του Ουμτιτί. Δυο λεπτά αργότερα, ο Αλκάθερ -από ασίστ του Μέσι- έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να έρθει ο Πριέτο στο 45’ και να διαμορφώσει το τελικό 3-2, με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση. Άξιο αναφοράς, πως οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε κατέβασαν πολύ τους ρυθμούς τους στην επανάληψη, αλλά δεν το… πλήρωσαν.

Σε άλλο παιχνίδι για την 32η αγωνιστική της La Liga, καταιγιστική ήταν η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 3-0 της Οσασούνα. Οι Μαδριλένοι, μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα δύο τέρματα, αλλά έχασαν δύο πέναλτι, σε δύο λεπτά! Ο Καράσκο (30′, 47′) και ο Φελίπε Λουίς (61) σκόραραν για τους γηπεδούχους.