Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βουλιαγμένη με επική ανατροπή και σήκωσε το Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βουλιαγμένη με 11-8 στον τελικό του Κυπέλλου πόλο γυναικών και κατέκτησε το τρίτο κύπελλο σε τέσσερις διοργανώσεις.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη. Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε την πρώτη περίοδο με 5-1, αλλά σταδιακά η ομάδα του Ολυμπιακού μείωσε την διαφορά και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 9-8. Καθοριστικός παράγοντας στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή με τρεις ποινές της Έλενας Ξενάκη στο 20ο λεπτό του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός επέβαλε την ανωτερότητα του και επικράτησε με ευκολία. Είναι χαρακτηριστικό ότι Ολυμπιακός κέρδισε τέσσερα πέναλτι στον αγώνα και έβαλε ένα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-4, 1-4, 0-2

Η εξέλιξη του τελικού:

Α ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Κούλχαας 1-0 (πέναλτι), Νίνου 2-0 (περιφερεια), Διαμαντοπούλου 3-0 (κόντρα), Αβραμίδου 3-1 (παίκτρια παραπάνω), Κοντονή 4-1 (περιφέρεια)
Κούλχαας 5-1 (περιφέρεια).

Β ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Ελευθερία Πλευρίτου 5-2 (παίκτρια παραπάνω), Μαργαρίτα Πλευρίτου 5-3 (παίκτρια παραπάνω), Β. Διαμαντοπούλου 6-3 (περιφερεια), Ξενάκη 7-3 (παίκτρια παραπάνω), Μυριοκεφαλιτάκη 7-4 (φουνταριστός), Τσουκαλά 7-5 (περιφερεια).

Γ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Βασιλική Πλευρίτου (περιφερεια) 7-6, Ελευθεριάδου 7-7 (περιφέρεια / 4.26), Μαρία Πάτρα 8-7 (κόντρα), Αβραμίδου 8-8 (πέναλτι), Μαργαρίτα Πλευρίτου 8-9 (παίκτρια παραπάνω/0.06).

Δ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: Ελευθεριάδου 8-10 (περιφερεια), Ελευθερία Πλευρίτου 8-11 (περιφερεια).

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (προπονήτρια Αντιόπη Μελιδώνη): Κωτσιώνη, Κούλχαας 2, Ανδρεάδη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου 1, Μ. Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 2, Κοντονή 1, Καϊάφα, Ε. Πατρα, Καλογεροπούλου, Σάντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (προπονητής Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Χαλδαίου, Βασιλική Πλευρίτου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Τσουκαλά 1, Σταματοπούλου, Τορνάρου, Τριχά.

Διαιτητές: Πολυχρονοπουλος – Κουρτίδης

Αλυταρχης: Βασίλης Λαγός.