Ο Παναθηναϊκός «πάτησε γκάζι» και «διέλυσε» τον Ηρακλή (video)

Ο Ηρακλής έμεινε ανταγωνιστικός για λίγο περισσότερο από 20 λεπτά στο ΟΑΚΑ. Όταν ο Παναθηναϊκός όμως πήρε… φόρα, τότε η νίκη «βάφτηκε» πράσινη με ευκολία (106-74). – Πρώτη εντός έδρας νίκη για Λάρισα. Με… πολύ άγχος ο ΠΑΟΚ.

«Έγραψε» κατοστάρα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός έκανε μια… καλή προπόνηση με τον Ηρακλή, επικρατώντας με 106-74, σε ματς για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος (με κάκιστη εικόνα στην άμυνα Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο 7×7 στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βόβορα, οι Παπαγιάννης (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (17 πόντοι), Παπαπέτρου (15 πόντοι, 5 ασίστ) και Μακ (8 πόντοι, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ).

Από τους Θεσσαλονικείς, στους οποίους έκανε ντεμπούτο ο κόουτς Καλύβας, διασώθηκαν οι Σαγκς (18 πόντοι) και Καββαδάς (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 20 (10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Γουάιτ 6 (2).

Ηρακλής: Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ριμπάουντ), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τρίποντα).

Η Λάρισα ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε πανηγυρίσει εντός έδρας νίκη στη φετινή σεζόν, πλέον όμως πήρε κι εκείνη το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο γήπεδό της. Στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της, η θεσσαλική ομάδα, επικράτησε με 84-58 του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η Λάρισα Bread Factory βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-6 και πλησίασε τους νεοφώτιστους που υποχώρησαν στο 3-6 μετρώντας την έκτη διαδοχική τους ήττα στη λίγκα.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική παρουσία πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 18/39 τρίποντα (και 13/22 δίποντα) τη στιγμή που το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ είχε 7/21 τρίποντα (και 14/27 δίποντα). Παράλληλα είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (36-24).

Ο Μπέρι τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ ο Ρας είχε 14 πόντους (με 4/8 τρίποντα), ο Μπράουν 16 (με 4/5 τρίποντα) και ο Γουέμπ 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που παρατάχθηκε δίχως τον πρώτο σκόρερ της Ντεβόντε Γκριν, ο Μπράουν είχε 17 πόντους και οι Χατζηνικόλας και Γράβας προσέθεσαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58.

Τέλος, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ιωνικό Hellenic Coin με 86-84 και έφτασε στις τρεις διαδοχικές επιτυχίες, σταματώντας από την άλλη πλευρά το σερί των δύο νικών της ομάδας της Νίκαιας.

Ο Ιωνικός Hellenic Coin ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο οπότε το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα του. Με το σκορ στο 86-84, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας, ο Άνταμ Σμιθ έτρεξε το γήπεδο αλλά υπό την πίεση του Λοβ έχασε την μπάλα, μαζί με την ευκαιρία να επιχειρήσει το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του.

Για τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν ο Ζερμέιν Λοβ με 17 πόντους και ένα καθοριστικό καλάθι προς το τέλος του αγώνα, ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 14 πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ και ο Κακλαμανάκης με 12 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Για τον Ιωνικό Hellenic Coin, ο Άνταμ Σμιθ απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 21 πόντους με 7/11 σουτ και ο Τζόναθαν Έλμορ 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι νικητές είχαν 56% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα έναντι 44% και 41% αντίστοιχα του αντιπάλου τους, ενώ είχαν και έξι περισσότερα ριμπάουντ (36-30).

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.