Κυριακή, 28 Απρ.

Ο Τάσος Δουβίκας πέτυχε γκολ στο Λας Πάλμας – Θέλτα

ΑΠΕ

Στο πρώτο του ματς στην αρχική ενδεκάδα της Θέλτα (3η συμμετοχή), ο Τάσος Δουβίκας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά η Θέλτα δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Λας Πάλμας (ήττα με 2-1).

Το δεύτερό του γκολ στη La Liga με την Θέλτα, μετά από αυτό απέναντι στην Μπαρτσελόνα, πέτυχε ο Τάσος Δουβίκας. Ωστόσο, η Λας Πάλμας ήταν αυτή που με φοβερή ανατροπή στο φινάλε (84΄ και 90΄+7) κατάφερε να πάρει μία τεράστια εντός έδρας νίκη (δεύτερη στη σεζόν) με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στην Ισπανία.

Μέχρι το 84ο λεπτό η Θέλτα ήταν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Δουβίκα από το 67΄ (δύο λεπτά μετά παραχώρησε την θέση του στον Άσπας), ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στο «Εστάντιο ντε Γκραν Κανάρια».

Αρχικά ισοφάρισαν με το πέναλτι του Βιέρα και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων από ασίστ του σκόρερ της ισοφάρισης, ο Καρντόνα ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Να αναφέρουμε πως η Θέλτα προηγήθηκε σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά απέτυχε να φύγει από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς. Το ίδιο συνέβη και στη Βαρκελώνη απέναντι στην Μπαρτσελόνα (3-2), όπως και με την Αλαβές (1-1) στο «Μπαλαΐδος», την προηγούμενη αγωνιστική.

Η συγκεκριμένη ήταν η πρώτη νίκη της Λας Πάλμας απέναντι στην Θέλτα μετά από 4 ματς!