Ο Τούντορ αποδοκιμάστηκε έντονα αλλά η Μαρσέιγ νίκησε άνετα στην πρεμιέρα

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Ρεμς εντός έδρας με το εντυπωσιακό 4-1, στην πρεμιέρα της Ligue 1, αλλά πριν την έναρξη του αγώνα, ο προπονητής των γηπεδούχων, Ιγκόρ Τούντορ, αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς της ομάδας.

Η Μαρσέιγ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Ρεμς και κατάφερε να μπει… με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα με 4-1 στο «Βελοντρόμ» στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η νίκη κρίθηκε από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο τέρματά τους, αρχικά με το αυτογκόλ του Φαές και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ταβάρες.

Ο Κολομβιανός, Λουίς Σουάρες (πέρασε αλλαγή στο 62΄ αντί του Μίλικ) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, δεκαπέντε λεπτά πριν από το 90΄, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπαλογκούν στο 84΄ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Σουάρες έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του λιμανιού.

Η αναμέτρηση όμως δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους νικητές και πιο συγκεκριμένα για τον προπονητή τους, Ιγκόρ Τούντορ. Ο Κροάτης προπονητής αποδοκιμάστηκε έντονα από τους φίλους της Μαρσέιγ πριν τη “σέντρα” του αγώνα (κάτι ανάλογο είχε γίνει και μετά την φιλική ήττα από την Μίλαν).

Θυμίζουμε πως οι παίκτες έχουν παράπονα για τις μεθόδους του άλλοτε τεχνικού του ΠΑΟΚ και ζήτησαν συνάντηση με τον πρόεδρο του κλαμπ, Πάμπλο Λονγκόρια. “Μπροστάρης” των παικτών -ενάντια του Κροάτη τεχνικού- είναι ο αρχηγός Ντιμίτρι Παγιέ (πέρασε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο).

Ο Τούντορ δείχνει να έχει ήδη χάσει τα αποδυτήρια, με τους παίκτες να είναι αρκετά δυσαρεστημένοι. Ήδη κάποιοι έχουν τεθεί εκτός ομάδας.