Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A’ με αυτό το γκολ

Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Serie A πάνε… μαζί. Ο “μεγάλος” Σουηδός επιθετικός έχει γράψει τη δική του ένδοξη “σελίδα” στα γήπεδα της Ιταλίας, πέτυχε το μοναδικό γκολ της Μίλαν στην ήττα της ομάδας στην έδρα της Ουντινέζε (3-1) και έγραψε… Ιστορία.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έβαλε γκολ με εκτέλεση πέναλτι κόντρα στην Ουντινέζε και έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A’.

Σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών ο κορυφαίος Σουηδός ποδοσφαιριστής κατέρριψε το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 ετών και 25 ημερών από τον Μάιο του 2007).

Να αναφέρουμε ότι η κατάριψη του ρεκόρ ήρθε με “περιπέτεια”. Ο Μάρκο Σιλβέστρι έβγαλε αρχικά την εκτέλεση πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Ωστόσο το VAR είπε στον διαιτητή να δώσει επανάληψη για είσοδο παίκτη της Ουντινέζε στην περιοχή και έτσι ο Σουηδός εκτέλεσε ξανάκαι με ένα ισχυρό σουτ έγραψε… Ιστορία!