«Οδοστρωτήρας» η Μάντσεστερ Σίτι, ο Γκουντογκάν «πάτησε» την Τότεναμ (video)

Ένα ακόμα βήμα… τίτλου έκανε η Μάντσεστερ Σίτι. Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουντογκάν, οι «πολίτες» έκαναν «περίπατο» κόντρα στην Τότεναμ (3-0).

Από τη στιγμή που η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League και έστρεψε την… προσοχή της στην Premier League, το πρωτάθλημα στην Αγγλία άρχισε να βάφεται και πάλι «γαλάζιο».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα όχι μόνο πάει… τρένο, αλλά κάνει «πλάκα» στους ανταγωνιστές της για τον τίτλο. Τελευταίο «θύμα» της, η Τότεναμ, την οποία και νίκησε με 3-0 μέσα στο Μάντσεστερ.

Οι «πολίτες» άνοιξαν έτσι τη διαφορά από τη δεύτερη Λέστερ στους 7 βαθμούς και από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (που παίζει την Κυριακή στην έδρα της Γουέστ Μπρομ) στους 8.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να προηγείται με 1-0 στο ημίχρονο με πέναλτι του Ρόντρι στο 23’, στο οποίο είχε υποπέσει ο Χόιμπεργκ επί του Γκουντογκάν.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γερμανός διεθνής.

Ο Γκουντογκάν διπλασίασε για την ομάδα του στο 50΄ και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με άλλο ένα γκολ, στο 66ο λεπτό.