Site icon NewsIT

Ολυμπιακοί Αγώνες: Συγκλονιστικός τερματισμός, πήρε το χρυσό μετάλλιο, έκανε εμετό και κατέρρευσε

26.07.2021 | 11:04

Tokyo 2020 Olympics - Triathlon - Men's Olympic Distance - Final - Odaiba Marine Park, Tokyo, Japan – July 26, 2021. Kristian Blummenfelt of Norway celebrates victory. REUTERS/Hannah Mckay

Ο Κρίστιαν Μπλούμενφελτ κατέκτησε το χρύσο μετάλλιο στο τρίαθλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον Νοβρηγό αθλητή να… καταρρέει μετά τον τραυματισμό του.

Ο Κρίστιαν Μπλούμενφελτ έδωσε έναν συγκλονιστικό αγώνα, κάλυψε τη συνολική απόσταση σε 1 ώρα, 45 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα κι άφησε 11” πίσω του τον Αλεξ Γι. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Νεοζηλανδός Χέιντεν Γουάιλντ.

Ο Νορβηγός τα έδωσε όλα και δεν άντεξε από την υπερπροσπάθεια. Μετά τον τερματισμό του, έκανε εμετό, ενώ χρειάστηκε καροτσάκι για να τον μεταφέρει.

Esfuerzo SOBREHUMANO! Campeón Olímpico de Triatlón!