Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσή» η Γιεπτσιρτσίρ στον Μαραθώνιο γυναικών και 1-2 για την Κένυα

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο – Και η δεύτερη θέση του βάθρου πήγε σε αθλήτρια από την Κένυα.

Θρίαμβος για την Κένυα στον μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Πέρες Γιεπτσιρτσίρ θριάμβευσε, κόβοντας πρώτη το νήμα με χρόνο 2:27:20.

Η 27χρονη πρωταθλήτρια από την Κένυα είχε σταθερό ρυθμό απ’ το ξεκίνημα του μαραθωνίου και παρότι πιέστηκε στα τελευταία τρία χιλιόμετρα από τη συμπατριώτισσά της -και κάτοχο του Παγκόσμιου Ρεκόρ- Μπρίτζιντ Κόσγκεϊ, ολοκλήρωσε πρώτη τα 42 χιλιόμετρα και 195 μέτρα του μαραθωνίου και στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης.

Η Κόσγκεϊ τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2:27:36, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αμερικανίδα Μόλι Σέιντελ με 2:27:46, μόλις στον τρίτο κλασικό μαραθώνιο της καριέρας της, καθώς «ανέβηκε» πρόσφατα από τους ημί-μαραθωνίους.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2019 στη Ντόχα, Ρουθ Τσεπνγκετίχ, εγκατέλειψε στο 30ό χιλιόμετρο.