Δευτέρα, 6 Μαΐ

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Φοβερός Πίτερς και δεύτερη σερί νίκη για τους Πειραιώτες στη Euroleague

ΦΩΤΟ eurokinissi

Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 9η αγωνιστική της Euroleague, αλλά “νίκησε” και τις απουσίες για να κάνει το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα”, επικρατώντας με 88-83 των Σέρβων στο ματς.

Με τους Μιλουτίνοφ, Γκος και ΜακΚίσικ εκτός, ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε σε Φαλ, Κάνααν και Πίτερς (έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους) για να καταφέρει να φθάσει σε μία σημαντική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ. Η άμυνα των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο, οπότε και δέχθηκαν μόλις 9 πόντους από τους Σέρβους, ήταν το “κλειδί” για το θετικό αποτέλεσμα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός πήρε έτσι δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκε στο 5-4 στην κατάταξη της Euroleague, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου, έμειναν με ρεκόρ 3-6 στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι στην άμυνα και επέτρεψε στον Νεμάνια Νέντοβιτς να βρει ρυθμό και να πετύχει 8 πόντους στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα. Ο Άλεκ Πίτερς και ο Αϊζάια Κάνααν προσπάθησαν να “απαντήσουν” στην επίθεση για τους Πειραιώτες και δεν επέτρεψαν στους Σέρβους να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-20 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη χειρότερος αμυντικά, αφού η έξοδος του Φαλ οδήγησε και σε πολλά χαμένα ριμπάουντ, αλλά η επιστροφή του Γάλλου σέντερ στο παρκέ άλλαξε ξανά τα δεδομένα. Βρίσκονται λύσεις και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, οι Πειραιώτες κατάφεραν να “μαζέψουν” γρήγορα το +8 του Ερυθρού Αστέρα και μάλιστα πήγαν με δικό τους προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού “έκλεισαν” το ημίχρονο με 45-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως, με τον Ολυμπιακός να “πνίγει” στην άμυνά του τον Ερυθρό Αστέρα και με τους Πίτερς και Κάνααν να δίνουν στον ίδιο σκορ, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν και στο +14, με το επιμέρους σκορ να φθάνει το 19-6, αλλά ένα έμμεσο τρίποντο του Νέντοβιτς διαμόρφωσε το 64-53 στο 30′.

Ο Ολυμπιακός μπήκε παρόλα αυτά, με προβάδισμα ασφαλείας στην τελευταία περίοδο και παρά τη μείωση του σκορ από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ένα ξέσπασμα του Πίτερς με 6 συνεχόμενους πόντους, ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει προς τη νίκη. Το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν το σκορ, με τους Σέρβους να “μαζεύουν” τη διαφορά μέχρι το -5, αλλά να χάνουν τελικά με 88-83, εξαιτίας και δύο λαθών του Νέντοβιτς στο φινάλε. Έστω και δύσκολα λοιπόν, ο Ολυμπιακός έφθασε στη δεύτερη σερί νίκη του στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)