Δευτέρα, 6 Μαΐ
15oC Αθήνα

Ολύμπιακος: Ήττα από Μπεσίκτας! Κέρδος ο Ρόμπερτς

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπεσίκτας με 70-65, στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Tubad Basketball” που διεξάγεται στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης. Δεν αγωνίστηκαν οι Σπανούλης, Παπανικολάου και Στρέλνιεκς, εξαιρετικός ο Ρόμπετς.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο 11ο τουρνουά “Tubad Basketball”. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε με 70-65, αδυνατώντας να σκοράρει στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν δίχως τους Σπανούλη, Παπανικολάου και Στρέλνιεκς. Ο τελευταίος δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς αντιμετωπίζει μία κάκωση στον ώμο και επιλέχθηκε να προφυλαχθεί.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα (65-61) τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ωστόσο έμεινε απόντος μέχρι το τέλος, κάνοντας πολλά λάθη. Έτσι, οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 9-0 και πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Ρόμπερτς με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 32-31, 47-48, 70-65.

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Μπόουτραϊτ 9, Αλ, Γκιουλέρ 3, Κλαρκ 7, Γκεγίκ, Βεϊσέλογλου 8, Σανλί 10, Μουτάφ, Στόμπερι 17, Λίμα 6, Ντίμπλερ 8, Ουίμς 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 4, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 8, Μιλουτίνοφ 12, Τίλι 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 14, Μπόγρης, Τόμσον 8.